Viral Cilt Hastalıkları; SuÇiçeği, Zona, Molluscum contagiosum, Beşinci Hastalık Viral enfeksiyonlar çocuk ve erişkinlerde en sık görülen enfeksiyonlardandır.  Bazıları bulaşıcıdır bazılarına ise dokunmadan bulaşma riski yoktur.

SuÇiceği

su-çiceği-hastalikbelirtileri.net

Su çiçeği, varisella-zoster virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Yoğun şekilde kaşıntılı sıvı dolu kabarcıklardan oluşan viral bir deri döküntüsüne neden olmaktadır. Döküntü, virüse maruz kalmanızdan yaklaşık 9 ila 22 gün sonra ortaya çıkar. Viral döküntü yaklaşık 5 ila 10 gün sürebilir.


Kızarıklığın üç aşaması vardır. İlk aşama, kırmızı veya pembe lekeler olan papüllerden oluşur. Daha sonra içi sıvı dolu kesecikler oluşur. Son aşama kabuklardan oluşur.


Su çiçeğinin diğer belirtileri ve semptomları arasında yorgunluk, ateş ve baş ağrısı bulunur. Hiçbir şey yemek istemeyebilirsiniz. Çoğu insanda hastalık hafif seyreder, ancak bazı insanlarda ciddi komplikasyonlar yaşanabiliyor. Su çiçeği bugün aşılama sayesinde çok daha nadir görülmektedir.


zona-hastalikbelirtileri.net

Zona 

Zona, yetişkinlerde, özellikle yaşlı yetişkinlerde daha yaygın görülen viral deri döküntüsüdür. Ağrılıdır ve çoğunlukla gövdenin bir tarafında ortaya çıkmasına rağmen herhangi bir yerde de görünebilmektedir. 

Zona, daha önce gizli suçiçeği virüsü vücudunuzda yeniden aktive olduğunda, viral deri döküntüsü ve uyuşma, karıncalanma ve kaşıntı gibi diğer semptomları ürettiğinde ortaya çıkar. Bazı insanlar zona ile ateş, yorgunluk, baş ağrısı ve ışık hassasiyeti yaşarlar.

Bazı insanlar tekrarlayan zona salgınları yaşar. Aşı, hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için bu yazımızı inceleyebilirsiniz. ( Zona nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri)molluscum-contagiosum-hastalikbelirtileri.net


Molluscum contagiosum

Molluscum contagiosum, ciltte belirli bölgeler de görülen bir viral enfeksiyondur ve bu durum, bir iğne ucundan bir mercimek tanesine kadar büyüyebilen; yuvarlak, sert, ağrısız şişliklerle sonuçlanır.

 Eğer şişlikler çizilirse ya da yaralanırsa, enfeksiyon etrafındaki bölgelere yayılabilir.

Çocuklarda daha yaygın olmasına karşın, molluskum contagiosum yetişkinleri de etkileyebilir ve özellikle zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar için tehlikelidir. Normal bir bağışıklık sistemi olan erişkinlerde, genital bölgeler de çıkan molluscum contagiosum cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak nitelendirilir.

Molluscum contagiosum, direk olarak kişiden kişiye temas yolu ile ya da virüs bulaşmış nesnelerle temas yolu ile yayılır. Bu enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan benekler, genelde tedavi edilmeden bir yıl içinde kaybolur, ancak doktor yardımıyla alınması da mümkündür.

Başkalarına yayılma riskini en aza indirmek için, döküntüyü örtün. Kızarıklığı diğer alanlara yaymamak için darbelere dokunmaktan kaçının. Virüsün yayılma riskini en aza indirmek için ellerinizi sık sık yıkayın. Virüsün önlenmesine yardımcı olmak için giysi, saç fırçası ve havlu gibi kişisel eşyaları başkalarıyla asla paylaşmayın.


beşinci-hastalık-hastalikbelirtileri.net


Beşinci Hastalık

Beşinci hastalık, çocuklarda karakteristik tokatlı yanak sendromuna neden olan viral bir deri döküntüsüdür. Çocuklarda yaygın olan ve genellikle kendiliğinden geçen bir parvovirüs enfeksiyonudur. 

Bazı yetişkinlerde, özellikle hamile kadınlarda enfeksiyon daha ciddi olabilir. Beşinci hastalığınız varsa muhtemelen herhangi bir belirti yaşamazsınız. Bazı çocuklarda kırmızı döküntüye ek olarak ateş, baş ağrısı, burun akıntısı ve mide rahatsızlığı gelişebilir. Döküntü gövdeye, kollara, kalçalara ve uyluklara yayılabilir. Dantelli bir görünüme sahiptir ve kaşıntılı olabilir ve üç haftaya kadar geçip gidebilir.


Content Protection by DMCA.com