Turşu Suyu Mide Ekşimesine Neden Olur mu?

turşu suyu hastalikbelirtileri.net


Turşu suyu, salatalıkları turşu haline getirip daha sonra muhafaza etmek için kullanılan sıvıdır.

Genel olarak su, tuz, sirke ve kalsiyum klorürün yanı sıra dereotu, tatlı veya ekmek ve tereyağı çeşitleri gibi belirli turşu türleri için baharat veya tatlandırıcılar içerir.

Bazı insanlar mide ekşimesi veya asit reflü tedavisi için ilaç olarak turşu suyu içiyor, ancak bu uygulamanın bilim tarafından desteklenip desteklenmediği merak konusu.

Bu makale, turşu suyunun mide ekşimesi semptomlarını hafifletmenin güvenilir bir yolu olup olmadığını veya bunlara neden olma olasılığının daha yüksek olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Mide ekşimesi için turşu suyu içmek

Mide ekşimesi, asit reflü ve gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) bir semptomudur; mide asidinin mideden özofagusa geri döndüğü durumlar, sindirim sisteminizde hareket etmenin tam tersi.

Vücuttaki farklı stres türleri, baharatlı veya asitli yiyecekler veya aşırı yeme gibi bir dizi şeyle daha da kötüleşebilir.

Mide ekşimesi, göğüs kemiğinizin hemen arkasında göğsünüzde yanma, bazen yayılan ağrı gibi hissedilir. Yemek yedikten veya içtikten sonra ve ayrıca sırt üstü veya midenizde düz bir şekilde uzandığınızda genellikle daha da kötüleşir.

Mide ekşimesi semptomlarını hafifletmek için turşu suyu içmej kişiye öznel görünmektedir. Bazıları bunu yararlı bulurken, diğerleri yapmaz. Turşu suyunun mide ekşimesi tedavisinde kullanılmasını hiçbir bilimsel araştırma desteklemiyor.

Bu amaçla kullanımının arkasındaki düşünce, turşu suyunun, bağırsak mikrobiyomunuzda ve salatalık derilerinde bulunan sağlıklı bir probiyotik bakteri olan konsantre bir Lactobacillus kaynağı olmasıdır.

Bağırsağınızdaki mevcut iyi bakterilerin eklenmesine yardımcı olduğu ve yemek borusundan asidin geri çıkmasını sakinleştirdiği düşünülmektedir.

Bununla birlikte, ticari olarak hazırlanan turşuların çoğu pastörize edilmiştir. Bu, tüketicilere satılmadan önce potansiyel olarak zararlı bakterileri öldürmek için ısıya dayalı bir işlemden geçtikleri anlamına gelir.

Pastörizasyon işlemi aynı zamanda iyi bakterileri de ortadan kaldırır, yani mağaza raflarında bulunan turşu suyunun çoğunda muhtemelen aktif Lactobacillus kalmaz.

Ayrıca, turşu suyundaki sirke, mide ekşimenizi size fark ettirmeyecek kadar güçlü bir koku ve tada sahip olsa da, sindirim sisteminizdeki bu ek asitlik mide ekşimesi semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Content Protection by DMCA.com