Tip 2 (iki) Diyabet nedir ? Belirti ve tedavi yöntemleri.

 

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet, yaşa bakılmaksızın tüm insanları etkileyebilir. Tip 2 diyabetin erken semptomları gözden kaçabilir, bu nedenle etkilenenler duruma sahip olduklarını bile bilmeyebilir.

Tip 2 diyabetin erken evrelerinde bulunan her üç kişiden tahminen biri, buna sahip olduğunun farkında değil.

Diyabet, vücudun karbonhidratları enerji için metabolize etme kabiliyetine müdahale ederek yüksek kan şekerine yol açar. Bu kronik olarak yüksek kan şekeri seviyeleri, bir kişinin ciddi sağlık sorunları geliştirme riskini artırır.

Yüksek Kan Şekerinin Olası Sonuçları

  1. Sinir sorunları
  2. Görme kaybı
  3. Eklem deformiteleri
  4. Kalp-damar hastalığı
  5. Diyabetik koma (hayatı tehdit eden)

Yüksek tansiyondan kaynaklanan diğer diyabet komplikasyonları bu slayt gösterisinde daha ayrıntılı olarak listelenmiştir.

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Tip 2 Diyabet Belirtileri: Susuzluk

Tip 2 diyabetli kişilerde spesifik semptomlar olmayabilir, ancak susuzluktaki artış, durumun karakteristik semptomlarından biridir. Artan susuzluk, sık idrara çıkma, alışılmadık açlık hissi, ağız kuruluğu ve kilo alma veya verme gibi diğer semptomlara eşlik edebilir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri: Baş Ağrısı

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Yüksek kan şekeri seviyeleri devam ederse ortaya çıkabilecek diğer semptomlar yorgunluk, bulanık görme ve baş ağrılarıdır.


Tip 2 Diyabet Belirtileri: Enfeksiyonlar

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Genellikle tip 2 diyabet ancak olumsuz sağlık sonuçları ortaya çıktıktan sonra tanımlanır. İyileşmesi uzun süren bazı enfeksiyonlar ve yaralar bir uyarı işaretidir. Diğer olası belirtiler arasında sık maya enfeksiyonları veya idrar yolu enfeksiyonları ve kaşıntılı cilt bulunur.

Tip 2 Diyabet Belirtileri: Cinsel İşlev Bozukluğu

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Tip 2 diyabetin bir sonucu olarak cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Diyabet, cinsel organlardaki kan damarlarına ve sinirlere zarar verebileceğinden, duyu azalması gelişebilir ve potansiyel olarak orgazmda zorluklara yol açabilir. Kadınlarda vajinal kuruluk ve erkeklerde iktidarsızlık diyabetin diğer komplikasyonlarıdır. Tahminler, diyabetli erkeklerin% 35 ila% 70’inin sonunda iktidarsızlıktan muzdarip olacağını gösteriyor. Kadınlar için istatistikler, diyabetli kadınların yaklaşık üçte birinin bir tür cinsel işlev bozukluğuna sahip olacağını gösteriyor.

 

 

 

Tip 2 Diyabetliler Risk Altında mı?

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Hem yaşam tarzı seçimleri hem de tıbbi durumlarla ilgili belirli risk faktörleri, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 

Sigara içiyorsanız

Özellikle bel çevresinde aşırı kilolu veya obez iseniz

Egzersiz eksikliğiniz varsa

İşlenmiş et, yağ, tatlılar ve kırmızı etler bakımından zengin bir diyet tüketiyorsanız

250 mg / dL’nin üzerindeki trigliserit seviyeleri

Düşük seviyelerde “iyi” HDL kolesterol (35 mg / dL’nin altında)

 

 

Kalıtsal Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Diyabet için bazı risk faktörleri kontrol edilemez. Hispanikler, Yerli Amerikalılar, Asyalılar ve Afrikalı Amerikalılar ortalamanın üzerinde şeker hastalığına yakalanma riskine sahipler. Diyabetli bir aile geçmişine (ebeveyn veya kardeş) sahip olmak riskinizi artırır. 45 yaşın üzerindekiler gençlere göre daha yüksek tip 2 diyabet riskine sahiptir.

 

 

 

Kadınlarda Tip 2 Diyabet Riskleri

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Gebelikte gebelik diyabeti geliştiren kadınlar, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Aynı şey 9 kilodan büyük bebekleri olan kadınlar için de geçerli.

 

 

 

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist, düzensiz dönemler ve yüksek seviyelerde androjen hormonları ile karakterize bir sağlık sorunudur. Polikistik yumurtalık sendromunun bir semptomu insülin direnci olduğu için, bu rahatsızlığı olan kadınların diyabet için de daha yüksek risk altında olduğu düşünülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Kan şekeri ve insülin illüstrasyon.

İnsülin Nasıl Çalışır?

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

İnsülin, vücudun glikozu yakıt olarak verimli bir şekilde kullanmasını sağlayan bir hormondur. Karbohidratlar midede şekerlere parçalandıktan sonra glikoz kan dolaşımına girer ve pankreası uygun miktarda insülin salması için uyarır. İnsülin, vücut hücrelerinin glikozu enerji olarak almasına izin verir.

 

Normal insülin emilimine karşı insülin direnci.

Tip 2 Diyabet: İnsülin Direnci

Tip 2 diyabette, vücut hücreleri glikozu düzgün bir şekilde alamaz ve bu da kanda yüksek glikoz seviyelerine yol açar. İnsülin direnci, vücut insülin üretebilmesine rağmen, vücut hücrelerinin üretilen insüline uygun şekilde yanıt vermediği anlamına gelir. Zamanla pankreas ürettiği insülin miktarını azaltır.

 

Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir

diyabet-hastalikbelirtileri.net
 

Hemoglobin A1c testi, kanınızdaki glikosile edilmiş hemoglobin (glikoza bağlı hemoglobin) miktarını ölçer ve son 2 ila 3 aydaki ortalama kan şekeri seviyeleriniz hakkında bilgi sağlar. % 6,5’in üzerindeki Hemoglobin A1c seviyeleri diyabeti düşündürür. Bir başka teşhis testi de açlık kan şekeri testidir.

 

Tip 2 Diyabet Bakımı: Diyet
diyabet-hastalikbelirtileri.net

Kan şekeri seviyeleri üzerinde iyi bir kontrol sağlamak, diyabetten komplikasyon alma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz, sağlıklı bir beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olması için sizi kayıtlı bir diyetisyen veya şeker hastalığı danışmanına yönlendirebilir. Tip 2 diyabetli birçok kişinin karbonhidrat alımını izlemesi ve kalorileri azaltması gerekecektir. Toplam yağ ve protein tüketimini izlemek de tavsiye edilir.

 

 

Tip 2 Diyabet Bakımı: Egzersiz


diyabet-hastalikbelirtileri.net


Yürümek dahil düzenli egzersiz, tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini düşürmelerine yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite ayrıca vücut yağını azaltır, kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu gün 30 dakika orta derecede egzersiz yapmaları önerilir.

Tip 2 Diyabet Bakımı: Stresi Azaltın

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Stres, özellikle şeker hastalığı olan kişiler için endişe vericidir. Stres sadece kan basıncını artırmakla kalmaz, aynı zamanda kan şekeri seviyelerini de artırabilir. Diyabet hastalarının çoğu, gevşeme tekniklerinin durumlarını yönetmeye yardımcı olabileceğini fark eder. Örnekler görselleştirme, meditasyon veya nefes egzersizleridir. Bir akraba veya arkadaş, din adamları veya danışman ile konuşmak gibi sosyal destek ağlarından yararlanmak da faydalıdır.

Tip 2 Diyabet Bakımı: Ağızdan Alınan İlaçlar

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Diyet ve egzersiz ile kan şekerini yeterince kontrol edemeyen tip 2 diyabet hastalarına ağızdan ilaç verilmesi önerilir. Pek çok tipte oral diyabet ilacı mevcuttur ve bunlar en iyi sonuçlar için kombinasyon halinde kullanılabilir. Bazıları insülin üretimini artırır, diğerleri vücudun insülin kullanımını iyileştirirken bazıları da nişastanın sindirimini kısmen engeller.

 Tip 2 Diyabet Bakımı: İnsülin

diyabet-hastalikbelirtileri.net

Tip 2 diyabetli bazı kişiler, bazen ağızdan alınan ilaçlarla birlikte insülin de alırlar. İnsülin, pankreasın yüksek kan şekerine yanıt olarak artık insülin üretmediği bir durum olan “beta hücre yetmezliğinde” de kullanılır. Bu, tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkabilir. İnsülin üretilmezse insülin tedavisi gereklidir.

Tip 2 Diyabet Bakımı: İnsülin Dışı Enjeksiyonlar

 

diyabet-hastalikbelirtileri.net

 

Tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılan, enjeksiyon şeklinde verilen diğer insülin dışı ilaçlar da vardır. Örnekler, pramlintide (Symlin), exenatide (Byetta) ve liraglutide (Victoza) ‘dır. Bu ilaçlar insülin salınımını uyarır.

Content Protection by DMCA.com