Taşikardi (Kalp Çarpıntısı) Nedir? Belirtileri ve Tedavi yöntemleri

tasikardi-hastalikbelirtileri.net

Taşikardi (Kalp Çarpıntısı) Nedir?

Taşiaritmi olarak da adlandırılan taşikardi, dinleme sırasında kalp hızının normali aşmasıdır. 

Genel olarak, yetişkinler için istirahat halindeki kalp hızının dakikada 100’ün üstünde olması taşikardi olarak nitelendirilir. 

Altta yatan nedene ve kalbin ne kadar çalışması gerektiğine bağlı şekilde kalp çarpıntısı tehlikeli olabilir. Taşikardisi olan bazı kişilerde hiçbir belirti ya da komplikasyon olmayabilir. Bununla beraber inme, kalp krizi, ani kalp durması ve ölüm riskini büyük oranda artırır.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ;

 1. Belirli ilaçlara tepki
 2. Kalbin bazı doğumsal anomalileri
 3. Çok fazla alkol tüketmek
 4. Kokain ve diğer bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı
 5. Elektrolit dengesizliği
 6. Koroner arter hastalığı
 7. Kalp kapakçık hastalığı
 8. Kalp yetmezliği
 9. Kalp kası hastalığı
 10. Kalp tümörleri
 11. Kalpteki enfeksiyonlar
 12. Hipertansiyon
 13. Tiroid bezinin fazla çalışması
 14. Sigara içmek
 15. Bazı akciğer hastalıkları                    

Taşikardi (Kalp Çarpıntısı) belirtileri nelerdir? 

Kalp çarpıntısı, organ ve dokuların oksijenden mahrum bırakabilir ve aşağıda belirtilen taşikardi belirti ve şikâyetlere neden olabilir:
 1. Nefes darlığı

 2. Başın dönmesi

 3. Nabızda artış

 4. Kalp atışlarını hissetmek

 5. Göğüste rahatsızlık hissi

 6. Göğüs ağrısı

 7. Bayılma (senkop)

Kalp Çarpıntısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi seçeneği çarpıntının nedenine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı şekilde farklılık gösterir. Tedavinin doğru biçimde planlanabilmesi için öncelikli amaç altta yatan nedenin saptanmasıdır. Taşikardi sıklığını azaltmak, tekrar etmesini önlemek ve komplikasyon riskini minimuma indirmek için tedavi planı hazırlanır. Bazı durumlarda, gerekli olan tek şey çarpıntının sebebini tedavi etmektir. Diğer durumlarda altta yatan bir sebep bulunamaz ve bu durumda farklı tedavilerin denemesi gerekebilir. Tedavide kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

 1. Vagal manevra: Vagal sinir, kalp atış hızını düzenler. Bu siniri etkileyen manevralar yolu ile kalp atış hızı yavaşlatılabilir. Vagal manevralar arasında öksürük, ıkınma ve kişinin yüzüne bir buz torbası yerleştirmek bulunmaktadır.

 1. Antiaritmik İlaçlar: Antiaritmik ilaçlar ağız yolu ile ya da enjeksiyonla uygulanabilir. Normal bir kalp atışının geri kazanılmasına yardımcı olurlar. Normal kalp ritminin elde edilebilmesi için birden çok antiaritmik ilaç kullanımı gerekebilir.

 1. Kardiyoversiyon: Bu prosedürde, kaşıklar ya da göğüse yapıştırılan bantlar yolu ile kalbe elektriksel şok uygulanır. Akım, kalpteki elektriksel sinyalleri etkiler ve normal kalp ritmini geri döndürür. Genellikle acil tedaviye ihtiyaç duyulduğunda ya da manevralar ve ilaçlar etkili olmadığında kullanılır.

 1. Defibrilasyon: Hastada nabzın alınamadığı yaşamı tehdit eden aritmilerin acil tedavisinde kullanılır. Özellikle de ventriküler fibrilasyon ve vücuda kan pompalanmasının olmadığı ventriküler taşikardide tercih edilmektedir.

Content Protection by DMCA.com