Soğuk algınlığı ve öksürük için evde yapabileceğiniz 20 etkili ilaç

Soğuk Algınlığı ve Öksürük için Evde Yapılabilecek İlaçlar


soğuk-algınlığı-hastalikbelirtileri.net

Soğuk algınlığı ve öksürüğü iyileştirmek için ev ilaçlarına güvenmek, birçok insanın hala fayda gördüğü bir şey. Soğuk algınlığı ve öksürüğü etkili bir şekilde tedavi etmenin yanı sıra, bu ev ilaçları herhangi bir yan etkiden de arındırılmıştır. Burada, soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmenize yardımcı olacak bu ev ilaçlarından bazılarından bahsettik.

 

Zencefil çayı

Zencefil çayı sadece tadı güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde de yardımcı olur. Çay, akan ve damlayan burnu kurutmaya yardımcı olur, böylece balgamı solunum yolundan dışarı atar. Zencefilin çeşitli sağlık yararları arasında, soğuk algınlığını yatıştırdığı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.


Limon, tarçın ve bal karışımı

Soğuk algınlığı ve öksürük için bir başka etkili ev ilacı limon, tarçın ve bal karışımıdır. Bu şurup, soğuk algınlığı ve öksürüğü etkili bir şekilde tedavi eder.

Şurup nasıl yapılır: Yarım kaşık balın içine birkaç damla limon ve bir tutam tarçın ekleyin. Soğuk algınlığı ve öksürüğü iyileştirmek için bu şurubu günde iki kez içebilirsiniz.


Ilık su

Soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısıyla mücadelede yardımcı olduğundan sık sık ılık su için. Ilık su, boğazdaki iltihabı azaltır ve vücuttaki sıvıların ve enfeksiyonun tedavi edilmesine yardımcı olur.


Süt ve zerdeçal

Neredeyse tüm dünyamutfaklarında bulunan temel bir bileşen olan zerdeçal, birçok sağlık sorununun tedavisinde yardımcı olan güçlü bir antioksidana sahiptir. Ilık sütle karıştırılan zerdeçal, soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşmanın popüler ve etkili bir yoludur. Uyumadan önce bir bardak ılık zerdeçal sütü içmek, soğuk algınlığı ve öksürükten daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olur.


Tuzlu su ile gargara yapın

Bu, öksürük ve soğuğu etkili bir şekilde tedavi eden asırlık bir terapidir. Bu tuzlu suya zerdeçal eklemek de faydalıdır.

 

Baharatlı çay

Çayınızı karıştırırken fesleğen,zencefil ve karabiber ekleyin ve bunu günde 1-2 defa tüketin. Bu baharatlı çay sağlığınız için harikadır. Bu üç bileşen, soğuk algınlığı ve öksürük ile mücadelede önemli bir rol oynar.


Bal, limon suyu ve ılık su

Bu, sindirimi iyileştirmek ve dolaşım sistemi için mükemmel bir yoldur. Ilık suya bal eklemek, soğuk algınlığı ve öksürüğü kontrol altına almak için en iyi çözümdür.


Amla ( Bulabilirseniz ) 

soğuk-algınlığı-hastalikbelirtileri.net

Güçlü bir immünomodülatör olan amla, birçok hastalığa karşı savaşır. Düzenli olarak bir adet amla yemek, karaciğerin düzgün çalışmasını sağladığı ve kan dolaşımını iyileştirdiği için birçok sağlık yararı sağlar.


Zencefil-Fesleğen karışımı

Zencefil suyunu çıkarın ve üzerine ezilmiş fesleğen yapraklarını ekleyin ve bal ekleyin. Öksürükten kurtulmak için tüketin.


Soğuk algınlığı ve öksürük için keten tohumu

Keten tohumu, soğuk algınlığı ve öksürüğü iyileştirmek için başka bir etkili çözümdür. Keten tohumlarını koyulaşana ve süzünceye kadar kaynatabilirsiniz. İçine birkaç damla limon suyu ve bal ekleyin ve karışımı soğuk algınlığı ve öksürük kesici olarak tüketin.


Zencefil ve tuz

Zencefili küçük parçalara ayırın ve üzerine tuz ekleyin. Soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısıyla savaşmak için bu zencefil parçalarını çiğneyin.


Sote sarımsak

Birkaç diş sarımsağı yağda soteleyin ve sıcakken tüketin. Bu acı bir karışım olabilir ancak soğuk algınlığı ve öksürük için büyük bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Sarımsak bilinen en etkili doğal antibiyotiklerdendir.Panela ( Palmiye Şekeri veya Jaggery ) çözümü

soğuk-algınlığı-hastalikbelirtileri.net

Suyu karabiber, kimyon ve pürüzlü olarak kaynatın. Bu solüsyonu sıcakken tüketin ve göğüs tıkanıklığından kurtulmanızı sağlayacaktır.


Havuç suyu

Bu yaygın olmayan ev ilacı, soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşmak için harikadır. Tuhaf gelebilir ama bu ilginç içecek soğuk algınlığı ve öksürüğü gidermeye yardımcı olur!

 

Esans

Uçucu yağ, soğuk algınlığı ve öksürük için bir başka harika ev ilacıdır. Yağlar, virüsün vücut içinde çoğalma hızını düşürmeye yardımcı olur. Tarçın, nane, limon, okaliptüs ve kekik yağları, soğuk algınlığı için en iyi uçucu yağlar olarak kabul edilir. Rahatlamak için bir difüzöre veya varsa hava nemlendircinize biraz uçucu yağ koyun.


Ananas suyu

Birçoğu bilmiyor olabilir, ancak soğuktan muzdarip iken ananas suyu içmek etkili bir ev ilacıdır. Ballı ananas suyu içebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir çorba kaşığı balı yarım bardak ılık ananas suyuyla karıştırmak. İyice karıştırın ve için.


C vitamini

Soğuk semptomları başlamadan önce C vitamini almanın semptomların süresini kısaltabileceğini gösteren bazı kanıtlar var. Bağışıklık sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından biraz rahatlama sağlayabilir. Limon, portakal ve greyfurt gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler almak oldukça etkilidir.


Çinko

Çalışma, çinko takviyesi almanın hastalanmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çinko, soğuk algınlığı semptomlarını azaltabilecek ve hatta hastalanmanızı önleyebilecek bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu yüzden hasta olduğunuzda istiridye, et, tavuk, bitter çikolata, ayçiçeği çekirdeği ve diğerleri gibi çinko açısından zengin yiyecekler yiyin.


Mentol

Mentol ayrıca soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabilir. 

Content Protection by DMCA.com