Şeftali kabuğu yemek yararlı mıdır?

şeftali hastalikbelirtileri.net


Şeftali, lif, vitamin ve mineral sağlayan lezzetli bir meyvedir.

Çiğ, pişmiş veya fırında yenilebilir. Şeftalinin içini ve dışını (kabuğunu) özgürce yiyebilirsiniz, ancak kabuğunu yemekten kaçınmak için herhangi bir neden olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale şeftali kabuğu yemenin olası yararlarını ve zararlarını gözden geçirmektedir.

Şeftali Kabuğunu Yemenin Faydaları

Şeftali kabuğu insanlar için toksik değildir ve genellikle yenmesi güvenlidir. Hatta bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Şeftali, lifler, vitaminler mineraller ve komplex karbonhidratlar için iyi bir enerji kaynağıdır. Ayrıca, oksidatif hasara neden olan ve hastalığa yol açabilen serbest radikaller adı verilen reaktif moleküllerle savaşan antioksidanlar sağlarlar.

Özellikle şeftali kabuğu, büyük bir şeftalide bulunan 3 gram lifin çoğuna katkıda bulunur. Bu nedenle, kabuğuyla birlikte bir şeftali yemek, ondan en fazla lifi almanın en iyi yoludur .

Lif bakımından zengin meyveler, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur ve hatta kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Şeftali kabuğu ayrıca içine göre kafeik asit ve klorojenik asit gibi polifenoller de dahil olmak üzere daha fazla antioksidan bileşik içerir.

Bir araştırmada, şeftali kabuklarının içlerinden iki kat daha fazla polifenol içerdiği bulundu. Şeftali kabuğu ayrıca soyulmamış şeftalilere göre önemli ölçüde fazla lif içeriyordu.

Şeftalideki çeşitli bileşenlerin oksidatif stres ve iltihaplanma üzerindeki etkilerini araştıran bir başka sıçan çalışması, şeftali kabuğunun böbreklerde, karaciğerde ve beyinde oksidatif hasara karşı önemli koruyucu etkiler uyguladığını buldu.

Daha fazla araştırma ve insan çalışmasına ihtiyaç duyulsa da, bu sonuçlar, kabuğuyla bir şeftali yemenin vücuttaki hasar ve iltihaplanmaya karşı en büyük korumayı sağladığını göstermektedir.

Olası zararları

Şeftali kabuğunu yemenin bir dezavantajı, mahsullerin zarar görmesini engellemeye ve verimi artırmaya yardımcı olan kimyasallar olan böcek ilaçlarının olası varlığıdır.

Şeftali kabuğundan böcek ilacı tüketmekten endişe ediyorsanız, şeftalileri suyla iyice yıkayın, yemeden önce soyun.

Şeftali kabuğu muhtemelen böcek ilacı içerir. Ek olarak, lif bakımından zengin şeftali kabuğu yemek sindirim sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

Content Protection by DMCA.com