Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavi yöntemleri

rahim-agzi-kanseri-hastalikbelirtileri.net


Rahim ağzı kanseri, rahim ağzının vajinaya bağlanan alt kısmı olan rahim ağzı hücrelerinde meydana gelen bir kanser türüdür.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsünün (HPV) çeşitli türleri, çoğu rahim ağzı kanserine neden olmada rol oynar.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Erken evrede rahim ağzı kanseri genellikle hiçbir belirti veya semptom göstermez.

İlerlemiş rahim ağzı kanserinin belirtileri ve semptomları şunları içerir:
  1. Cinsel ilişkiden sonra, adetler arasında veya menopozdan sonra vajinal kanama
  2. Ağır olabilen ve kötü kokan sulu, kanlı vajinal akıntı
  3. İlişki sırasında pelvik ağrı 

Bu belirtilere sahipseniz doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Rahim ağzı kanseri türleri

  1. Skuamöz hücre karsinoması Bu tip rahim ağzı kanseri, rahim ağzının dış kısmını kaplayan ve vajinaya uzanan ince, düz hücrelerde (skuamöz hücreler) başlar. Servikal kanserlerin çoğu skuamöz hücreli karsinomlardır.
  1. Adenokarsinom Bu tip rahim ağzı kanseri, rahim ağzı kanalını çevreleyen sütun şeklindeki glandüler hücrelerde başlar.


Rahim ağzı kanseri tedavi yöntemleri

Rahim ağzı kanseri tedavisi, kanserin evresi, sahip olabileceğiniz diğer sağlık sorunları ve tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Cerrahi, radyasyon, kemoterapi veya üçünün bir kombinasyonu kullanılabilir.

Ameliyat
Erken evre rahim ağzı kanseri tipik olarak ameliyatla tedavi edilir. Hangi ameliyatın sizin için en iyisi olduğu kanserinizin büyüklüğüne, evresine ve gelecekte gebe kalmayı isteyip istemediğinize bağlı olacaktır.

Radyasyon
Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları veya protonlar gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanır. Radyasyon tedavisi genellikle lokal olarak ilerlemiş rahim ağzı kanserlerinin birincil tedavisi olarak kemoterapi ile birleştirilir. Kanserin geri dönme riski artmışsa, ameliyattan sonra da kullanılabilir.

Kemoterapi
Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Damar yoluyla verilebileceği gibi hap şeklinde de alınabilir. Bazen her iki yöntem de kullanılır.

Lokal olarak ilerlemiş rahim ağzı kanseri için, düşük doz kemoterapi genellikle radyasyon terapisi ile birleştirilir çünkü kemoterapi radyasyonun etkilerini artırabilir. Çok ilerlemiş kanser semptomlarının kontrolüne yardımcı olmak için daha yüksek doz kemoterapi önerilebilir.


Hedefe yönelik tedavi
Hedefe yönelik ilaç tedavileri, kanser hücrelerinde bulunan belirli zayıflıklara odaklanır. Hedeflenen ilaç tedavileri, bu zayıflıkları bloke ederek kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir. Hedefe yönelik ilaç tedavisi genellikle kemoterapi ile birleştirilir. İlerlemiş rahim ağzı kanseri için bir seçenek olabilir.

İmmünoterapi
İmmünoterapi, bağışıklık sisteminizin kanserle savaşmasına yardımcı olan bir ilaç tedavisidir. Vücudunuzun hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi kansere saldırmayabilir çünkü kanser hücreleri, onları bağışıklık sistemi hücreleri tarafından tespit edilemez kılan proteinler üretir. İmmünoterapi, bu sürece müdahale ederek çalışır. Rahim ağzı kanseri için, kanser ilerlemiş ve diğer tedaviler işe yaramadığında immünoterapi düşünülebilir.


Destekleyici (palyatif) bakım
Palyatif bakım, ağrıdan ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır.

Palyatif bakım diğer tüm uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında kanserli kişiler daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım, doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanır. Palyatif bakım ekipleri, kanserli insanlar ve aileleri için yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bakım şekli, alabileceğiniz iyileştirici veya diğer tedavilerin yanında sunulur.


Kaynak:mayoclinic

Content Protection by DMCA.com