Öfke kontrolü nasıl yapılır? Sakin kalmanın 22 yolu

öfke-kontrolü-hastalikbelirtileri.net


Öfke normal ve sıhhatli bir duygudur ancak mühim olan öfkenin nasıl dile getirildiğidir.

Bununla beraber, öfke saldırganlığa, patlamalara ve hem de fiziksel tartışmalara sebep oluyorsa meseleli hale gelebilir.

Öfke kontrolü, pişman olabileceğiniz bir şeyi söylemekten veya yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olması açısından ehemmiyetlidir. Öfke artmadan önce, öfkeyi kontrol altına almak için belirli taktikler kullanabilirsiniz.

İşte Öfkenizi Kontrol Etmenin 22 Yolu

1. Geri sayım

10’a kadar geriye doğru sayın (veya yukarıya doğru). Harbiden kızgınsanız, 100 ile başlayın. Saymanız şart olan müddette kalp atış hızınız yavaşlayacak ve öfkeiniz muhtemelen azalacaktır.

2. Biraz soluk alın

Sinirlendiğinizde nefes alış verişiniz sığlaşır ve hızlanır. Burnunuzdan yavaş, derin nefesler alarak ve birkaç dakika ağzınızdan dışarı vererek öfkenizi kontrol edebilirsiniz.

3. Çevrede dolaşın

Egzersiz yapmak sinirlerinizi yatıştırmaya ve öfkenizi azaltmaya yardımcı olabilir. Yürüyüşe çıkın, bisiklete binin veya halı saha maç yapın. Spor zihniniz ve vücudunuz için iyidir.

4. Bir mantrayı tekrarlayın

Sakinleşmenize ve yine odaklanmanıza yardımcı olacak bir kelime veya kelime öbeği bulun. Üzgün ​​olduğunuzda bu kelimeyi kendinize tekrar tekrar söyleyin. “Deşarj ol”, “Sakin ol ve” İyi olacaksın “iyi örneklerdir.

5. Vücudunuzu gerin

Boyun ruloları ve omuz ruloları, vücudunuzu kontrol etmenize ve duygularınızı kontrol etmenize yardımcı olabilecek yorucu olmayan yoga benzeri hareketlere iyi örneklerdir. Süslü ekipman gerekmez.

6. Zihni olarak kaçış

Suskun bir odaya girin, gözlerinizi kapatın ve kendinizi deşarj olucu bir sahnede görselleştirmeye çalışın. Hayali sahnede teferruatlara odaklanın: Su ne renk? Dağlar ne kadar yüksek? Cıvıl cıvıl kuşlar neye benziyor? Bu uygulama öfke içinde sakinleşmenize yardımcı olabilir.

7. Müzik dinleyin

Bırakın müzik sizi duygularınızdan uzaklaştırsın. Kulaklıkları takın. En sevdiğiniz müziği açın ve öfkenizi uzaklaştırın.

8. Konuşmayı bırakın

Buğulandığınızda, öfkeli kelimelerin uçmasına müsaade etmek isteyebilirsiniz, ancak zarar verme ihtimaliniz iyilikten daha fazladır. Tıpkı çocukken yaptığın gibi dudakların yapıştırılmış gibi yap. Konuşmadan geçen bu an, düşüncelerinizi toplamanız için size vakit verecektir.

9. Mola verin

Kendinizi rahat bırakın. Başkalarından uzak durun. Bu suskun zamanda olayları işleyebilir ve duygularınızı nötr hale getirebilirsiniz. Başkalarından uzakta bu zamanı o kadar faydalı bulabilirsin ki, onu günlük rutininize programlamak isteyebilirsin.

10. Harekete geçin

Kızgın enerjinizden faydalanın. Resim yapın. Heykel yapmaya çalışın. Başkası için iyi bir şey yapın. Enerjinizi ve duygularınızı sağlıklı ve üretken bir şeye dökün.

11. Günlüğünüze yazın

Söyleyemediğin şeyi yazabilirsin. Ne hissettiğinizi ve nasıl cevap vermek istediğinizi not edin. Hissettiklerinizi yazmak, duygularınıza sebep olan olayları sakinleştirmenize ve yeniden değerlendirmenize yardımcı olabilir.

12. Yanıtınızın provasını yapın

Ne söyleyeceğinizi veya gelecekte meseleye nasıl yaklaşacağınızı prova ederek bir patlamayı önleyin. Bu prova dönemi, size birkaç olası çözümü de canlandırma vakti verir.

13. Bir dur işareti hayal edin

Evrensel durdurma simgesi, kızdığınızda sakinleşmenize yardımcı olabilir. Kendinizi, eylemlerinizi durdurma ve andan uzaklaşma ihtiyacını görselleştirmenize yardımcı olmanın hızlı bir yoludur.

14. Bir arkadaşınızla konuşun

Sizi sinirlendiren olaylara kafa yormayın. Muhtemelen yeni bir bakış açısı sağlayabilecek emin, destekleyici bir arkadaşınızla konuşarak olanları işlemenize yardımcı olun.

15. Gülün

Hiçbir şey kötü bir ruh halini iyi bir ruh hali kadar iyileştiremez. İster çocuklarınızla oynayın, ister stand-up izleyin veya instagramdan mizah sayfalarında gezin, gülmenin yollarını arayarak öfkeinizi dağıtın.

16. Şükür pratiği yapın

Her şey yanlış göründüğünde neyin doğru olduğuna odaklanın. Hayatında ne kadar iyi şey olduğunu anlamak, öfkeini tesirsiz hale getirmene ve vaziyeti tersine çevirmene yardımcı olabilir.

17. Kendinize biraz zaman verin

Kızdığınızda aklınıza gelen ilk şey muhtemelen söylemeniz gereken şey değildir. Cevap vermeden önce kendinize belirli bir süre verin. Bu sefer daha sakin ve özlü olmanıza yardımcı olacak.

18. Bir mektup yazın

Sizi kızdıran kişiye bir mektup veya e-posta yazın. Ardından silin. Çoğu zaman, duygularınızı bir biçimde ifade etmek, hiç görülmeyecek bir şeyin içinde olsa bile tek istediğiniz şeydir.

19. Onları affettiğinizi hayal edin

Size haksızlık eden birini affetme cesaretini bulmak çok fazla duygusal beceri gerektirir. O kadar ileri gidemezseniz, en azından onları affediyormuş gibi davranabilir ve öfkenizin kayıp gittiğini hissedersiniz.

20. Empati yapın

Diğer kişinin yerine geçmeye çalışın ve durumu onun bakış açısından görün. Hikayeyi anlattığınızda veya olayları gördükleri gibi yeniden yaşadığınızda, yeni bir anlayış kazanabilir ve daha az kızabilirsiniz.

21. Öfkenizi ifade edin

Doğru şekilde idare ettiğiniz sürece nasıl hissettiğinizi söylemekte sorun yoktur. Sakin bir cevaba karşı sorumlu olmanıza yardım etmesini güvendiğiniz bir arkadaşınızdan isteyin. Patlamalar hiçbir sorunu çözmez, ancak olgun diyalog stresinizi azaltmanıza ve öfkenizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekteki sorunları da önleyebilir.

22. Yaratıcı olun

Öfkenizi somut bir üretime dönüştürün. Üzgün ​​olduğunuzda resim yapmayı, bahçıvanlık yapmayı veya şiir yazmayı düşünün. Duygular, yaratıcı bireyler için güçlü ilham perileridir. Öfkenizi azaltmak için sizinkini kullanın.

Content Protection by DMCA.com