Mide yanması neden olur?

mide-yanmasi-hastalikbelirtileri.net

Mide Yanması

Mide yanması, yemek borusunda hissedilen yanma şeklinde belirti gösteren bir rahatsızlıktır. Yemek borusu midede ve midenin üst tarafında yer alır. Mide yanmasının neden olduğu ağrı özellikle yemek yedikten sonra kendisini belli etmektedir. Çok sık rastlanılan bir şikayettir. Evde basit yöntemlerle atlatılabilen bu rahatsızlık haftada iki veya daha fazla sıklıkta oluyorsa ya da aralıksız bir iki gün boyunca devam ediyorsa uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Mide yanması neden olur sorusunun birden fazla cevabı olabilir. Bu rahatsızlığa sebebiyet veren nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Reflü: Mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesidir. Mide salgıları asit, safra ve mukustan oluşur. Reflü mide yanması şikayetlerine neden olan en önemli hastalıklardan biridir.

Gastrit: Midenin iç dokusunda meydana gelen iltihaplanmanın neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık nedeniyle midede yanma hissedilmektedir.

Helicobacter pyllori enfeksiyonu: Bu bir bakteri çeşididir. Mide asidi bu bakteriyi yok edemez ve bakteri midede yaşar. Bu da diğer belirtilerle birlikte mide yanmasına neden olur.

İlaçlar: Çeşitli amaçlarla kullanılan bazı ilaçlar mide yanması rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Gıdalar: Tüketilen bazı gıdalar midede reaksiyona neden olarak mide yanmasına yol açabilir.

Sayılan bu rahatsızlıklar ve diğer durumlar mide yanması, diğer bir değişle mide ekşimesi rahatsızlığının en çok gözlenen nedenlerindendir.

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanması bir belirtidir. Bu durma pek çok değişik sağlık problemi neden oluyor olabilir. Bu nedenle ilk önce mide yanmasına neyin neden olduğunun araştırılması gerekmektedir. Daha sonra hastalık uygun şekilde tedavi edilerek sorundan kurtulunabilir.

Mide yanması nedenleri kapsamında bazı durumlar tetikleyici rol oynayabilir. Bu durumlar şunlardır:

  1. Sigara ve alkol
  2. Kötü ve dengesiz beslenme
  3. Dar kıyafetler
  4. Alçak yastıkta uyumak

Bunlarla birlikte yatmadan hemen önce yemek yememek, çok yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan kaçınmak, ilaç kullanımına dikkat etmek mide yanmasından koruyan önlemler arasındadır.

Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

Zencefil, mide yanmasına iyi gelen gıdalar arasındadır. Karbonatlı su ve elma sirkesi de rahatsızlık sırasında kullanılabilir. Ayrıca meyan kökü ve sakız da mide yanması şikayeti olanlar için önerilmektedir.

Content Protection by DMCA.com