Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

koah-hastalikbelirtileri.net

 KOAH nedir?

KOAH olarak isimlendirilen kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ilerleyici bir grup olan akciğer hastalığıdır. En yaygın olanları amfizem ve kronik bronşittir. KOAH’lı birçok kişi bu koşulların her ikisine de sahiptir.

Amfizem, akciğerlerinizdeki hava keseceklerini yavaş bir şekilde yok eder ve bu da dışarı doğru hava akışının olmasının önüne geçer. Bronşit, mukusun oluşmasına izin veren bronşiyal tüplerin iltihaplanmasına ve daralmasına neden olur.

KOAH’ın en önemli nedeni tütün içmektir. Kimyasal maddelere uzun süreli maruz kalma da KOAH’a sebep olabilir. Genellikle gelişmesi uzun süren bir hastalıktır.

Teşhis genellikle görüntüleme testleri, kan testleri ve akciğer fonksiyon testlerini içerir.

Tedavi edilmeyen KOAH, hastalığın daha hızlı ilerlemesine, kalp problemlerine ve solunum yolu enfeksiyonlarının kötüleşmesine neden olabilir.

KOAH’ın belirtileri nelerdir?

KOAH nefes almayı zorlaştırır. Aralıklı öksürük ve nefes darlığı ile başlayan semptomlar ilk başta hafif olabilir. İlerledikçe bu belirtiler size nefes aldırmayacaktır.

Göğüste hırıltı ve gerginlik yaşayabilir veya aşırı balgam üretimi yaşayabilirsiniz. KOAH’lı bazı kişilerde şiddetli belirtilerin alevlenmesi olan akut alevlenmeler vardır.

İlk başta, KOAH semptomları oldukça hafif olabilir. Onları soğuk algınlığı ile karıştırabilirsiniz.

Erken belirtiler şunlardır:

 1. ara sıra nefes darlığı  (özellikle egzersizden sonra)
 2. hafif fakat tekrarlayan öksürük
 3. boğazınızı sık sık temizleme ihtiyacı duymak (özellikle sabah ilk iş)
 4. Merdivenlerden kaçınmak ve fiziksel aktiviteleri atlamak gibi ince değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz.
 5. Belirtiler giderek kötüleşebilir ve görmezden gelinmesi zorlaşabilir. Akciğerler daha fazla hasar gördükçe, yaşayabilirsiniz:
 6. merdivenden çıkma veya inme gibi hafif egzersizlerden sonra nefes darlığı
 7. Bilhassa ekshalasyonlar sırasında yüksek perdeli patırtılı solunum türü olan hırıltılı solunum
 8. göğüste sıkışma
 9. mukuslu veya mukussuz kronik öksürük
 10. her gün ciğerlerinizdeki mukusu temizlemeniz gerekir
 11. sık soğuk algınlığı, grip veya diğer solunum yolu enfeksiyonları
 12. enerji eksikliği

KOAH’ın sonraki aşamalarında semptomlar şunları da içerebilir:

 1. yorgunluk
 2. ayakların, ayak bileklerinin veya bacakların şişmesi
 3. kilo kaybı

KOAH’a ne sebep olur?

KOAH’ın en büyük tek nedeni sigara içmektir. KOAH’lı kişilerin yaklaşık yüzde 90’ı sigara içiyor veya daha önce sigara içmiş.

Çok sigara içenler arasında, yüzde 20 ila 30’u KOAH geliştirir. Birçoğu akciğer rahatsızlıkları geliştirir veya akciğer fonksiyonlarında azalma vardır.

KOAH’lı çoğu kişi en az 40 yaşındadır ve en azından sigara içme geçmişine sahiptir. Sigara dumanı, puro dumanı, pipo dumanı ve ikinci el sigara dumanı KOAH’a neden olabilir.

Astımınız ve sigaranız varsa KOAH riskiniz daha da artmaktadır.

İş yerinizde kimyasallara ve dumana maruz kalırsanız da KOAH geliştirebilirsiniz. Hava kirliliğine uzun süreli maruz kalma ve tozu solumak da KOAH’a neden olabilir.

KOAH geliştirmeye genetik bir yatkınlık olabilir. KOAH’lı kişilerin tahminen yüzde 5’e kadar Güvenilir Kaynağında alfa-1-antitripsin adı verilen bir proteinde eksiklik vardır. Bu yokluk akciğerlerin çöküşüne neden olur ve ayrıca karaciğeri de etkileyebilir. Başka ilişkili genetik faktörler de olabilir.

KOAH bulaşıcı değildir.

KOAH tedavi yöntemleri

KOAH’ın malesef ki tedavisi yoktur, ama belirtileri hafifletmeye, komplikasyon olasılığını azaltmaya ve genel olarak yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan seçenekler mevcuttur. İlaçlar, tamamlayıcı oksijen tedavisi ve ameliyat, bazı tedavi biçimleridir.

Semptomları hafifletebilir, komplikasyonları önleyebilir ve genellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Sağlık ekibiniz, bir akciğer uzmanı (göğüs hastalıkları uzmanı), fizik tedavi ve solunum terapistlerini içerebilir.

İlaç tedavisi

Bronkodilatörler, solunum yollarının kaslarını gevşetmeye yardımcı olan, hava yollarını genişleterek daha kolay nefes almanıza yardımcı olan ilaçlardır. Genellikle bir inhaler veya nebülizör ile alınırlar. Hava yollarındaki iltihabı azaltmak için glukokortikosteroidler kullanılabilir.

Oksijen terapisi

Kandaki oksijen seviyeniz çok düşükse, daha iyi nefes almanıza yardımcı olmak için bir maske veya nazal kanül yoluyla ilave oksijen alabilirsiniz. Taşınabilir bir ünite, dolaşmayı kolaylaştırabilir.

Ameliyat

Cerrahi işlem , şiddetli KOAH için veya diğer tedaviler malesef ki başarısız olduğunda, şiddetli bir amfizem formunuz olduğunda, yapılması daha uygun görülür.

Bir tür ameliyata bulektomi denir. Bu prosedür sırasında cerrahlar akciğerlerden büyük, anormal hava boşluklarını (büller) çıkarır.

Bir diğeri, hasarlı üst akciğer dokusunu ortadan kaldıran akciğer hacmi küçültme ameliyatıdır.

Akciğer nakli bazı durumlarda bir seçenektir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri de semptomlarınızı hafifletmeye veya rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.

Sigara içiyorsanız bırakın. Doktorunuz uygun ürünleri veya destek hizmetlerini önerebilir.

Sağlıklı beslenmeye çalışın.

Doktorunuzla, ne kadar egzersizin sizin için güvenli olduğunu konuşun.

KOAH için ilaçlar

İlaçlar semptomları azaltabilir ve alevlenmeleri azaltabilir. Size en uygun ilacı ve dozu bulmak biraz deneme yanılma ile olacağından zaman alabilir. Seçeneklerinizden bazıları şunlardır:

Solunan bronkodilatörler

Bronkodilatörler adı verilen ilaçlar, solunum yollarınızın sıkı kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Genellikle bir inhaler veya nebülizör yoluyla alınırlar.

Kısa etkili bronkodilatörler dört ila altı saat sürer. Bunları yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda kullanırsınız. Devam eden semptomlar için her gün kullanabileceğiniz uzun etkili versiyonlar vardır. Yaklaşık 12 saat dayanırlar.

Bazı bronkodilatörler seçici beta-2-agonistlerdir ve diğerleri antikolinerjiklerdir. Bu bronkodilatörler, hava yollarının gergin kaslarını gevşeterek çalışır ve bu da daha iyi hava geçişi için hava yollarınızı genişletir. Ayrıca vücudunuzun akciğerlerdeki mukusu temizlemesine yardımcı olurlar. Bu iki tip bronkodilatör, ayrı ayrı veya inhaler veya nebülizör ile kombinasyon halinde alınabilir.

Kortikosteroidler

Uzun etkili bronkodilatörler genellikle inhale edilen glukokortikosteroidlerle birleştirilir. Bir glukokortikosteroid, solunum yollarındaki iltihabı azaltabilir ve mukus üretimini azaltabilir. Uzun etkili bronkodilatör, hava yollarının daha geniş kalmasına yardımcı olmak için hava yolu kasını gevşetebilir. Kortikosteroidler hap şeklinde de mevcuttur.

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri

Bu tür ilaçlar, iltihabı azaltmaya ve solunum yollarını rahatlatmaya yardımcı olmak için hap şeklinde alınabilir. Genellikle kronik bronşitli şiddetli KOAH için reçete edilir.

Teofilin

Bu ilaç göğüste sıkışma ve nefes darlığını hafifletir. Ayrıca alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir. Hap şeklinde mevcuttur. Teofilin, solunum yollarının kaslarını gevşeten eski bir ilaçtır ve yan etkilere neden olabilir. Genellikle KOAH tedavisi için birinci basamak tedavi değildir.

Antibiyotikler ve antiviraller

Bazı solunum yolu enfeksiyonları geliştirdiğinizde antibiyotikler veya antiviraller reçete edilebilir.

Aşılar

KOAH, diğer solunum problemleri riskinizi artırır. Bu nedenle, doktorunuz her yıl grip aşısı, pnömokok aşısı veya boğmaca aşısı yaptırmanızı tavsiye edebilir.

Content Protection by DMCA.com