Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

kolon-kanser-hastalikbelirtileri.net


Kısaca kolon kanseri nedir?

Kolon kanseri, kalın bağırsakta (kolon) başlayan bir kanser türüdür. Kolon, sindirim sisteminin son kısmıdır.

Kolon kanseri genellikle yaşlıları etkiler, ancak her yaşta görülme ihtimali vardır. Genellikle kolonun içinde oluşan polip adı verilen küçük, kanserli olmayan (iyi huylu) hücre kümeleri olarak başlar. Zamanla bu poliplerden bazıları kolon kanserine dönüşebilir.

Kolon Kanseri Belirtileri

  • İshal veya kabızlık dahil bağırsak alışkanlıklarınızda kalıcı bir değişiklik veya dışkınızın kıvamındaki değişiklik
  • Dışkıda rektal kanama veya kan
  • Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı
  • Bağırsaklarınızın tamamen boşalmadığı hissi
  • Zayıflık veya yorgunluk
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Kolon kanseri olan birçok kişi, hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti yaşamaz. Belirtiler ortaya çıktığında, kanserin büyüklüğüne ve kalın bağırsağınızdaki konumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Tedavi Yöntemleri

Hangi tedavini size yardımcı olacağı, kanserinizin yeri, evresi ve diğer sağlık durumlarınız dahil olmak üzere özel durumunuza bağlıdır.

Erken evre kolon kanseri için cerrahi

Kolon kanseriniz çok küçükse, doktorunuz ameliyat için minimal invaziv bir yaklaşım önerebilir.

Minimal invaziv cerrahi, karın ön duvarında açılan 0,5-1 cm’lik kesilerden yerleştirilen kamera ve el aletleriyle yapılıyor.


Orta evre kolon kanseri için cerrahi

  1. Kısmi kolektomi
  2. Atıkların vücudunuzdan ayrılması için bir yol yaratmak için yapılan ameliyat.
  3. Lenf düğümünün çıkarılması

İlerlemiş kanser için cerrahi

Kanseriniz çok ilerlemişse veya genel sağlığınız çok kötüyse, cerrahınız belirtilerinizi iyileştirmek için kolonunuzdaki tıkanıklığı veya diğer koşulları hafifletmek için bir ameliyat önerebilir. Bu ameliyat kanseri iyileştirmek için değil, bunun yerine tıkanma, kanama veya ağrı gibi belirti ve semptomları hafifletmek için yapılır.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlar kullanır. Kolon kanseri için kemoterapi, kanser daha büyükse veya lenf düğümlerine yayılmışsa genellikle ameliyattan sonra verilir. Bu şekilde kemoterapi vücutta kalan kanser hücrelerini öldürebilir ve kanserin nüksetme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar gibi güçlü enerji kaynaklarını kullanır. Daha kolay çıkarılabilmesi için büyük bir kanseri ameliyattan önce küçültmek için kullanılabilir.

İlaç tedavisi

İlaç tedavileri, kanser hücrelerinde bulunan belirli anormalliklere odaklanır. Hedeflenen ilaç tedavileri bu anormallikleri bloke ederek kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir.

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrıdan ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışan doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanır.

Palyatif bakım ekipleri, kanserli insanlar ve aileleri için yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bakım şekli, alabileceğiniz iyileştirici veya diğer tedavilerin yanında sunulur.

Palyatif bakım diğer tüm uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında kanserli kişiler daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.


Kaynak : mayoclinic

Content Protection by DMCA.com