Kolajen Nedir? Kolajen Tipleri Nelerdir?

Kolajeni vücudunuzu bir arada tutan “yapıştırı” olarak düşünebiliriz. Aslında, kolajen kelimesi Yunanca ‘tutkal’ anlamına gelen ‘kolla’ kelimesinden gelir. Vücudunuz boyunca, organlarda, kaslarda, ciltte, saçlarda, tırnaklarda, dişlerde, kemiklerde, kan damarlarında, tendonlarda, eklemlerde, kıkırdaklarda ve sindirim sisteminizde bulunan lifli, yapısal proteindir. Kolajen vücudumuzun işlevi için hayati önem taşır.

Kolajen cilde güç ve esneklik verir ve kaslarımızı, tendonlarımızı, kemiklerimizi ve kan damarlarımızı destekler. Kolajenin 16 farklı türü vardır, ancak vücudumuzda bulunan kolajenin çoğunluğu sadece beş tipten gelir.

Bu 5 tipi biraz inceleyelim.

Kolajen Tipleri

Vücudunuzun kolajen üretimi doğal olarak 35 yaşından itibaren yavaşlamaya başlar. Bu yüzden kolajen tozları ve takviyelerinin popülerliği artmaktadır. Bununla birlikte, piyasadaki çoğu kolajen ürünü sadece birkaç kolajen türü içerir.

Tip 1

Bu, vücudunuzun toplam kolajeninin %90’ını oluşturan açık ara en yaygın türdür. Tip I kollajen, yüzeyin hemen altındaki cilt tabakasında, dermiste bulunur. Cildimizin bu kadar sert ama esnek olmasının büyük bir nedeni budur. Cildiniz katmanlardan oluşur ve her zaman yeni hücreler yeniler. Cildin dermis tabakası, ölü cilt hücrelerinin üst tabakasını yenileriyle değiştirmeye yardımcı olur.

Tip I kollajen cildinize, kemiklerinize, eklemlerinize, kıkırdağınıza ve dişlerinize yapı sağlar. Sağlıklı cilt, saç ve tırnakları desteklemesi ile bilinen kolajendir. Bununla birlikte, yaşlandıkça cildiniz elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar geliştirir çünkü bu tür kollajen parçalanır. Kelimenin tam anlamıyla yapısını kaybediyor!

Tip 2

Tip I ve tip II arasındaki birincil fark, tip II’nin birbirine çok sıkı bir şekilde kenetlenmediğidir. Tip II kolajen özellikle eklemlerinizi ve kemiklerinizi desteklemek için mükemmeldir, çünkü eklemlerinizde iltihaba karşılık veren maddeler üretir.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir hareket aralığı sağlamak için eklemlerinizi ve bağ dokularınızı hedefler. Tip II ayrıca eklemlerde kıkırdağın yeniden inşasına yardımcı olduğu tespit edilen kondroitin ve glukozamin kimyasalları içerir.

Tip 3 

Tip III diğer tiplerden farklıdır, çünkü birden fazla zincirin aksine sadece bir kolajen alfa zincirinden oluşur. Bu tür kolajen aslında birbirinin etrafında süper kaplamalı üç alfa zinciri içerir. Tip III kolajen vücudunuzda bulunan en bol ikinci tiptir. Kadınlarda bağırsakları, kasları, kan damarlarını ve uterusu desteklemek için Tip I ile ortak görev yapar. Tip III kolajen ana organ sistemlerimizde çok yer aldığı için, iltihapla ilişkili hastalıklarda da büyük bir rol oynar.

Tip 5 ve 10

Tip 5 kollajen, embriyo gelişimi için gerekli olan hücre zarlarının ve bir kadının plasentasında bulunan dokunun oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt ve saç katmanlarında ve gözün korneasında bulunur. Ağ oluşturan bir kolajen olarak tanımlanan Tip 10, kemik oluşumunda çok önemli bir rol oynar ve eklem kıkırdağında bulunur.

Bu makalenin kaynaklarını aşağıya bırakıyorum.

Kaynaklar

 1. Collagen: The Fibrous Proteins of the Matrix. Lodish H, Berk A, Zipursky SL, et al. Molecular Cell Biology, 4th edition. 2000.
 2. What is collagen, and why do people use it?. James McIntosh. Medical News Today. 2017.
 3. The 5 Most Common Types of Collagen Explained. Jessica Bippen, MS, RD. Hum Nutrition. 2021.
 4. Decreased Collagen Production in Chronologically Aged Skin. James Varani, Michael K. Dame, Laure Rittie, Suzanne E.G. Fligiel, Sewon Kang, Gary J. Fisher, and John J. Voorhees. U.S. National Library of Medicine. 2006.
 5. Effects of orally administered indentured type II collagen against arthritic inflammatory diseases: a mechanistic exploration. D Bagchi , B Misner, M Bagchi, S C Kothari, B W Downs, R D Fafard, H G Preuss. PubMed. 2002.
 6. Collagen Type II. Medicine Net. 2019.
 7. Type III collagen is crucial for collagen I fibrillogenesis and for normal cardiovascular development. Xin Liu, Hong Wu, Michael Byrne, Stephen Krane, and Rudolf Jaenisch. Proceedings of the National Academy of Sciences. 1997.
 8. Type III Collagen. M.J.Nielsen, M.A.Karsdal. Biochemistry of Collagens, Laminins and Elastin. 2016.
 9. What Is Bovine Collagen, and Does It Have Benefits?. Cheri Bantilan MS, RD, CD. Healthline. 2019.
 10. The Best Way You Can Get More Collagen. Cleveland Clinic. 2018.
 11. What Is Marine Collagen?. WebMD. 2021.
 12. 13 Foods That Help Your Body Produce Collagen. Sarah Garone. Healthline. 2019.
 13. What Are the Different Types of Collagen? And Which Types of Collagen Will Benefit You Most?. Wang L, Wang Q, Liang Q, He Y, Wang Z, He S, Xu J, Ma H.. PubMed. 2015.
 14. Collagen vs. Collagen Peptides vs. Gelatin: A Nutritionist Explains the Difference. By Leanne Jarvis. Further Food. 2021.
Content Protection by DMCA.com