Kleptomani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

Kleptomani-hastalikbelirtileri.net

Kleptomani, çalma hastalıkları kapsamında değerlendirilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu türden bir hastalığa çok seyrek rastlanılmaktadır. Gündelik hayatta bilindiği üzere birine ait olmaksızın herhangi bir eşyanın haber verilmeden alınmasına hırsızlık adı verilmektedir. Fakat Kleptomani hastalığı, daha farklı bir durumu kapsamakta.

Sıklıkla insanlar, içerisinden gelen dürtülere karşı koyamadığı için kleptomani tablosu ile karşılaşmaktadır. Böyle bir durumda kişi eğer ihtiyacı olmamasına karşın sadece o dürtüyü giderebilmek için bir şeyi aldığı anda bu olay, kleptomani ile ilişkilendirilmektedir. Kleptomani hastalığını yaşayan bireyler ise bu olayı yapmadan önce mutlak bir gerginlik hissi de yaşamakta. Bunun akabinde ise yaptıktan sonra da rahatlama hissi yaşamaktadırlar. Yani bu eylemi yaparken yapmış olduklarının aslında bir suç olduğunun farkına varsalar da vicdan azabı çekmektedirler. Fakat bu durumda kendilerini ve dürtülerini engelleyememektedirler.

Kleptomani hastaları, sıklıkla suçlu olduklarının bilincinde olması sebebi ile doktora gidemezler. Hatta genellikle bu olayı, en yakınlarından dahi gizlerler. Kleptomanların çoğunun hiç yakalanmaması düşünüldüğünde bu durum, yıllar boyu sürebilmektedir. Kleptomani, çocukluk dönemlerinde seyrek görülmektedir.

Kleptomani hastalığı, kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülmektedir. Bununla birlikte yaş sınırının baz alındığında

  • Kadınlarda 30-35
  • Erkeklerde ise 50-55 yaşlarında başlamaktadır.

Kleptomani Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kleptomani hastalığının belirtilerini şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Dürtü oluştuğu an itibari ile hissedilmiş olan gerginlik halleri. Uyarılma hisleri ve endişe hisleri kişide belirgindir.
  • Hırsızlık yaptıktan sonraki süreçte vicdanlarının rahat olmaması. Ve bu durumda kendilerini suçlu hissetmeleri. Çaldığı esnada kendilerini rahat hissetmesi ve bu durumdan tatmin olmak.
  • Kleptomani dürtülerinin geri dönüşü sonrasında çalmayı tekrarlamak. Genellikle ihtiyaç duymadığı herhangi bir eşyayı çalmak tipik belirtileri arasındadır. Çalma dürtülerinin engellenememesi kleptomani hastalığının tipik belirtisi arasında yer almaktadır.

Yukarıda bahsedilen belirtiler tipik kleptomani belirtileri kapsamında ele alınmaktadır. Bu belirtiler, zamanında fark edilip tedavi edilmezse uzun yıllar devam etmektedir.

Kleptomani Hastalığının Tedavisi Nedir?

Kleptomani tedavisi nedir? Kleptomani hastalığının tedavisinde, bazı davranışçı yöntemlerin yanı sıra ilaç kullanımı önerilmektedir.  Eğer bu durum farkında olunmasına rağmen başvuru yapılmıyor ise oldukça zor teşhis edilebilen bir süreçtir. Zor teşhis edilmesi sebebi ile de kleptomani hastalığı tedavisinin uzun bir süreci kapsadığı bilinmektedir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225132/
Content Protection by DMCA.com