Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Kilo vermek istemenizdeki amaç ne olursa olsun, kilo vermek yaygın bir hedeftir.

Gerçekçi beklentiler belirlemek için sağlıklı bir zayıflama oranının ne işe yaradığını bilmek isteyebilirsiniz.

Bu makalede, zayıflamanın ne kadar sürebileceğini ve etkileyen faktörler açıklanmaktadır.

Kilo-ver-hastalikbelirtileri.net

Kilo kaybı iyi mi oluşur?

Kilo kaybı, her gün yaktığınızdan devamlı olarak daha azca kalori tükettiğinizde ortaya çıkar.

Tersine, kilo alımı devamlı olarak yaktığınızdan daha çok kalori yediğinizde olur.

Tükettiğinizde kalorisi olan herhangi bir yiyecek yada içecek, genel kalori alımınıza sayılır.

Bununla beraber, enerji yada kalori harcanması olarak malum her gün yaktığınız kalori sayısı birazcık daha karmaşıktır.

Kalori harcanması aşağıdaki üç ana bileşenden oluşur :

  • Dinlenme metabolizma hızı (RMR). Bu, vücudunuzun nefes alma ve kan pompalama şeklinde düzgüsel vücut işlevlerini korumak için gerekseme duyduğu kalori sayısıdır.
  • Gıdaların termik tesiri (TEF). Bu, yiyecekleri sindirmek, emmek ve metabolize etmek için kullanılan kalorileri ifade eder.
  • Aktivitenin termik tesiri (TEA). Bunlar egzersiz esnasında kullandığınız kalorilerdir. TEA ek olarak, bahçe emek harcaması ve kıpır kıpır aktiviteler için kullanılan kalorileri oluşturan egzersiz dışı aktivite termogenezini (NEAT) de içerebilir.

Tükettiğin kalori sayısı yaktığın kalori sayısına eşitse vücut ağırlığını korursun.

Kilo vermek istiyorsanız, artan aktivite ile yaktığınızdan daha azca kalori tüketerek yada daha çok kalori yakarak negatif kalori dengesi oluşturmalısınız. Bu yazımızı inceleyerek yürüyüş yapmanın faydalarını okuyabilirsiniz..

 

Kilo kaybını etkileyen faktörler

Zayıflama hızınızı etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bir çok senin kontrolünde değil.

Cinsiyet

Yağ-kas oranınız zayıflama kabiliyetinizi büyük seviyede etkisinde bırakır.

Hanımefendiler tipik olarak erkeklerden daha çok yağ-kas oranına haiz olduklarından, aynı yükseklikteki erkeklere bakılırsa% 5-10 daha düşük bir RMR’ye sahiptirler).

Bu, hanımefendilerin çoğu zaman istirahat eden erkeklere bakılırsa% 5-10 daha azca kalori yaktığı anlamına gelir. Bundan dolayı, erkekler kalori eşit bir rejim izleyen kadınlardan daha süratli zayıflama eğilimindedir.

Mesela, 800 kalorilik bir rejimde 2.000’den fazla katılımcıyı içeren 8 haftalık bir emek harcama, adamların kadınlardan% 16 daha çok kilo verdiğini, erkeklerde% 11.8 ve hanımlarda% 10.3 göreceli kilo kaybı bulunduğunu buldu.

Gene de, erkekler kadınlardan daha süratli zayıflama eğiliminde olsa da, emek harcama kilo kaybını sürdürme kabiliyetinteki cinsiyete dayalı farklılıkları çözümleme etmedi.

Yaş


Yaşlanma ile ortaya çıkan birçok bedensel değişikliklerden biri vücut kompozisyonundaki değişikliklerdir – yağ hacmi artar ve kas hacmi azalır.

Bu değişim, ana organlarınızın azalan kalori ihtiyacı şeklinde öteki faktörlerle beraber, daha düşük bir RMR’ye katkıda bulunur.

Aslına bakarsak, 70 yaşın üstündeki yetişkinler, genç yetişkinlerinkinden% 20-25 daha düşük RMR’lere haiz olabilir.

RMR’deki bu azalma, kilo kaybını yaşla beraber giderek zorlaştırabilir.

 

Kalori açığı

Kilo vermek için negatif kalori dengesi oluşturmalısınız. Bu kalori açığının boyutu, ne kadar süratli zayıflamanızı etkisinde bırakır.

Mesela, 8 hafta süresince günde 500 daha azca kalori tüketmek, muhtemelen günde 200 daha azca kalori yemekten daha çok kilo yitirilmesine niçin olacaktır.

Sadece, kalori açığınızı oldukça büyük hale getirmemeye dikkat edin.

Bunu yapmak yalnız sürdürülemez olmakla kalmaz, bununla beraber gıda eksiklikleri için de sizi riske atmaz. Dahası, yağ hacmi yerine kas hacmi şeklinde zayıflama olasılığınızı daha çok yapabilir.

 

Uyumak

Uyku, kilo kaybının gözden kaçan fakat mühim bir bileşeni olma eğilimindedir.

Kronik uyku kaybı, kilo kaybını ve zayıflama hızınızı mühim seviyede engelleyebilir.

Bir tek bir gece uyku yoksunluğunun kurabiye, kek, şekerli içecekler ve cips şeklinde yüksek kalorili, gıda fakiri yiyeceklere olan arzunuzu artırdığı gösterilmiştir.

2 haftalık bir emek harcama, kalori kısıtlamalı bir rejime katılanları her gece 5,5 yada 8,5 saat uyumak için randomize etti.

5,5 saat uyuyanlar% 55 daha azca vücut yağı ve% 60 daha çok yağsız vücut hacmi kaybettiler.

Netice olarak, kronik uyku yoksunluğu tip 2 diyabet, aşırı kiloluluk, kalp hastalığı ve bazı kanserlerle kuvvetli bir halde bağlantılıdır.

Content Protection by DMCA.com