Kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri

kansizlik-belirtileri-hastalikbelirtileri.net

Kansızlık (Anemi), vücudunuzun dokularına yeterli oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmadığınız bir durumdur. Kansızlığınızın olması sizi yorgun ve zayıf hissettirebilir.

Kansızlık belirtileri bir nedene bağlı olarak değişir. Anemiye kronik bir hastalık neden oluyorsa, hastalık onları gizleyebilir, böylece anemi başka bir durum için yapılan testlerle tespit edilebilir.

Kansızlık Belirtileri

  • Yorgunluk
  • Zayıflık
  • Soluk veya sarımsı cilt
  • Düzensiz kalp atışları
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi veya baş dönmesi
  • Göğüs ağrısı
  • Soğuk eller ve ayaklar
  • Baş ağrısı

Tedavi Yöntemleri

Kansızlığın tedavisi nedenine bağlıdır.

Demir eksikliği : Bu tür anemi tedavisi genellikle demir takviyesi almayı ve diyetinizi değiştirmeyi içerir.

Demir eksikliğinin nedeni adet kanaması dışında kan kaybı ise kanamanın kaynağı bulunmalı ve kanama durdurulmalıdır. Bu ameliyatı içerebilir.

Vitamin eksikliği : Folik asit ve C vitamini eksikliği tedavisi, diyet takviyelerini ve diyetinizdeki bu besin maddelerini arttırmayı içerir.

Sindirim sisteminiz yediğiniz gıdalardan B-12 vitaminini emmede sorun yaşıyorsa, B-12 vitamini iğnelerine ihtiyacınız olabilir. İlk başta, her gün iğne vurulabilirsiniz. Sonunda, duruma bağlı olarak muhtemelen ömür boyu ayda sadece bir kez iğne vurulmasına ihtiyacınız olacak.

Kronik hastalık : Bu tür aneminin özel bir tedavisi yoktur. Doktorlar, altta yatan hastalığı tedavi etmeye odaklanır. Semptomlar şiddetli hale gelirse, kan nakli veya normal olarak böbrekleriniz tarafından üretilen sentetik bir hormonun (eritropoietin) enjeksiyonu, kırmızı kan hücresi üretimini uyarmaya ve yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aplastik : Bu aneminin tedavisi, kırmızı kan hücrelerinin seviyelerini artırmak için kan naklini içerebilir. Kemik iliğiniz sağlıklı kan hücreleri yapamıyorsa, kemik iliği nakline ihtiyacınız olabilir.
Kemik iliği hastalığına bağlı : Bu çeşitli hastalıkların tedavisi ilaç, kemoterapi veya kemik iliği naklini içerebilir.

Hemolitik : Hemolitik anemilerin yönetimi, şüpheli ilaçlardan kaçınmayı, enfeksiyonları tedavi etmeyi ve bağışıklık sisteminizi baskılayan, kırmızı kan hücrelerinize saldırabilecek ilaçları almayı içerir.

Nedenine veya hemolitik aneminize bağlı olarak, bir kalp veya damar uzmanına sevk edilebilirsiniz.

Orak hücre  : Tedavi, ağrıyı azaltmak ve komplikasyonları önlemek için oksijen, ağrı kesiciler ve oral ve intravenöz sıvılar içerebilir. Doktorlar ayrıca kan nakli, folik asit takviyeleri ve antibiyotikler önerebilir.

Orak hücre anemisini tedavi etmek için hidroksiüre (Droxia, Hydrea, Siklos) adı verilen bir kanser ilacı da kullanılmaktadır.

Talasemi :  Talaseminin çoğu türü hafiftir ve tedavi gerektirmez. Talaseminin daha şiddetli formları genellikle kan transfüzyonu, folik asit takviyeleri, ilaç, dalağın çıkarılması veya kan ve kemik iliği kök hücre nakli gerektirmektedir.


Kaynak : mayoclinic
Content Protection by DMCA.com