Havuç Suyunun 8 Etkileyici Faydası

havuç suyunun faydaları hastalikbelirtileri.net


Havuç suyu sadece potasyum ve C vitamini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda provitamin A açısından da çok zengindir. Havuç suyu içmenin, diğer yararları yanı sıra bağışıklığı yükselttiği ve göz, cilt sağlığını iyileştirdiği düşünülmektedir.

İşte havuç suyunun 8 etkileyici faydası

1. Oldukça besleyicidir

Havuç suyunun kalorisi düşüktür ayrıca çok sayıda besin maddesi içermektedir. Bir bardak (250 mL) şunları içerir:

  1. Kalori: 96
  2. Protein: 2 gram
  3. Yağ: 1 gramdan az
  4. Karbonhidrat: 22 gram
  5. Şekerler: 9 gram
  6. Elyaf: 2 gram
  7. A Vitamini (provitamin A olarak): Günlük Değerin (GD)% 255’i
  8. C Vitamini: GD’in% 23’ü
  9. K Vitamini: GD’in% 31’i
  10. Potasyum: GD’in% 15’i

Havuç suyu aynı zamanda vücudunuzda antioksidan görevi gören karotenoid pigmentler olan lutein ve zeaksantin sağlamaktadır.

Havuç suyundaki ana karotenoid, havuçların turuncu renginden sorumlu olan beta karotendir. Vücudunuz onu antioksidan vitamin A’ya dönüştürür.

2. Göz sağlığını iyileştirebilir

Havuç suyu, gözlerinize fayda sağlayan yüksek miktarda besin içerir.

1 bardak (250 ml) havuç suyu, çoğunlukla beta karoten gibi provitamin A karotenoidleri formunda A vitamini için GD’in %250’sinden fazlasını içerir.

A vitamini göz sağlığı için çok önemlidir. Birkaç çalışma, provitamin A içeren meyve ve sebzelerin alımını, körlük ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskinde azalma ile ilişkilendirmektedir.

Dahası, havuç suyu mükemmel bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır; gözünüzde biriken ve onları ışıktan koruyan diğer iki karotenoiddir.

3. Bağışıklığı artırabilir

Havuç suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Havuç suyunda bulunan hem A hem de C vitamini antioksidan görevi görür ve bağışıklık hücrelerini serbest radikal hasarından korur.

Ek olarak, bu meyve suyu 1 bardakta (240 mL) GD’in %30’undan fazlasını sağlayan zengin bir B6 vitamini kaynağıdır. Optimal bir bağışıklık tepkisi için sadece B6 vitamini gerekli değildir, aynı zamanda zayıflamış bağışıklık ile de bağlantılıdır.

4. Antikanser etkiler sağlayabilir

Test tüpü çalışmaları, havuç suyundaki bazı bileşiklerin kansere karşı koruyabileceğini göstermektedir.

Havuç suyu özünden elde edilen poliasetilenler, beta karoten ve lutein, insan lösemi hücrelerine karşı etkili olabilir.

Genel olarak, daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. Havuç suyu bir kanser tedavisi olarak görülmemelidir.

5. Kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir

Az miktarda havuç suyu içmek kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Özellikle tip 2 diyabetli sıçanlarda yapılan araştırmalar, fermente edilmiş havuç suyunun kan şekerini düşürdüğünü ve diğer ilgili belirteçleri iyileştirdiğini göstermektedir. Bunun nedeni, meyve suyunun diyabetle ilişkili bağırsak bakterilerini etkileyen faydalı bakteriler olan probiyotikler içermesidir.

Yine de havuç suyunun düşük glisemik indeksi (GI) vardır – belirli bir gıdanın kan şekeri düzeylerini ne kadar artırdığının bir ölçüsü. Düşük glisemikli yiyecek ve içecek tüketmek, diyabetli kişilerde kan şekeri yönetimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

ÖZET

Sınırlı hayvan çalışmaları, fermente ve mor havuç suyunun kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini göstermektedir. Normal havuç suyu da düşük bir GI’ye sahip olsa da, çok ılımlı miktarlarda içtiğinizden emin olmalısınız.

6. Cilt sağlığını iyileştirebilir

Havuç suyundaki besinler cilt sağlığı için özellikle faydalı olabilir.

Bir bardak (250 ml) havuç suyu, kolajen üretimi için gerekli olan suda çözünür bir besin olan C vitamini için GD’in %20’sinden fazlasını sağlar. Bu bileşik vücudunuzda en bol bulunan lifli proteindir ve cildinize elastikiyet ve güç sağlar.

Ek olarak, C vitamini cildinizi  hasarlarından korumak için bir antioksidan görevi görür.

Havuç suyundaki beta karoten de cildinize yardımcı olabilir. Bir çalışma, karotenoid açısından zengin bir diyetin cildinizi ultraviyole (UV) hasarından koruyabileceğini ve cilt görünümünü iyileştirebileceğini buldu.

ÖZET

Havuç suyu, cildinizi hasardan koruyabilecek iki antioksidan olan C vitamini ve beta karoten sağlar. C vitamini ayrıca cildi güçlendiren kolajen üretimi için de gereklidir.

7. Kalp sağlığını artırabilir

Havuç suyu, kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

İlk olarak, havuç suyu, uygun kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynayan bir mineral olan iyi bir potasyum kaynağıdır. Yüksek potasyumlu diyetin yüksek tansiyon ve felce karşı koruduğu gösterilmiştir.

Havuç suyundaki antioksidan bileşikler de kalbinize fayda sağlayabilir.

ÖZET

Havuç suyundaki potasyum ve antioksidanlar kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir.

8. Karaciğerinizi koruyabilir

Havuç suyundaki karotenoidlerin karaciğer sağlığını geliştirdiği düşünülmektedir.

Çeşitli çalışmalar, karotenoidlerin anti-enflamatuar ve antioksidan etkilerinin Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına karşı koruduğunu göstermektedir.

Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, tipik olarak zayıf beslenme, aşırı kilo veya obezite sonucu karaciğerinizde yağ biriktiğinde ortaya çıkar. Sonunda karaciğerde yara izine ve kalıcı hasara ilerleyebilir.

Content Protection by DMCA.com