Gluten İntoleransı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

gluten-intoleransı-hastalikbelirtileri.net

Gluten arpa, buğday, çavdar gibi besinlerde bulunan bir protein ailesine denir. Buğday içinde gluten bulunan ve en sık tüketilen tahıllardandır. Glutenin ve gliadin proteinleri glutenin en önemli çeşitlerindendir. Gliadin bu proteinlerden sağlık sorunlarına yol açması mümkün olandır. Gluten su ve unla karıştırıldığında hamura zamk kıvamını veren ve çiğneme keyfini arttıran maddedir. Çoğu insan gluteni rahatça tolere edebilse de bazı kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Çölyak, gluten intoleransı, buğday alerjisi gibi hastalıklardır. Çölyak ve gluten intoleransı birbiriyle sık sık karıştırılan hastalıklardır.

Gluten İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Çölyak hastalığı ile oldukça sık bir şekilde karıştırılabilen gluten intoleransını anlamanın farklı yolları vardır. Eğer bir kişide gluten intoleransı (gluten alerjisi, gluten hassasiyeti) varsa:

  • Gluten içeren gıdalar tüketildiğinde bu kişide karın ağrısı, gaz sancısı ya da ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.
  • Gluten intoleransı olan kişilerde gluten içeren besinler tüketildikten sonra %80 oranında hafif ya da şiddetli karın ağrıları görülmektedir, kansızlık ya da kilo alma problemleri görülebilir.
  • Gluten intoleransına sahip kişiler migren tipli baş ağrılarına daha eğimlidir. Başka bir nedeni bulunmayan baş ağrılarının sebebi gluten intoleransı olabilir.
  • Gluten hassasiyeti olan kişilerin sık sık yorgunluk hissi yaşadığı da bilinen semptomlardandır. Gluten intoleransı bu kişilerde yorgunluk ve enerji düşüklüğüne sebep olur.
  • Kronik cilt rahatsızlıklarının gluten içermeyen diyetlere geçildiğinde azaldığı görülen kişilerde gluten intoleransı bulunmaktadır.
  • Gluten intoleransına sahip hastalar eklem ve kas ağrıları çekerler.

Gluten intoleransı ve çölyak sebepleri ve semptomlarının oldukça benzer olması sebepleriyle sık sık karıştırılabilmektedir. Bir kişide çölyak hastalığının olup olmadığını anlamak için yapılacak kan testleri mevcuttur. Kan testi yetersiz gelirse endoskopi yapılması gerekebilir. Gluten intoleransı böyle değildir. Bu hastalığın anlaşılması için spesifik bir test bulunmamaktadır.

Gluten İntoleransının Tedavisi

Gluten intoleransının tedavisi ile ilgili literatürdeki çalışmalar henüz yeterli detaya sahip değildir. Fakat önerilen en uygun ve en garantili tedavi biçimi gluten içermeyen bir beslenme sistemine geçilmesidir. Gluten içermeyen besinlerin ve yasaklı besinlerin öğrenilebilmesi için beslenme ve diyetetik uzmanlarıyla iletişime geçilmesi önerilir. Doğal haliyle gluten içermeyen tahılların bazıları mısır, pirinç, kinoa, keten tohumu, keçi boynuzu, darı ve karabuğdaydır. Bu tahıllar tüketildiğinde gluten intoleransına sebep olmaz. Et ve süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, sebze ve meyveler, baklagiller ve kuruyemişler, yağlar da doğal halinde gluten içermeyen ve tüketilmesi sakıncalı olmayan diğer besinlerdir.

Content Protection by DMCA.com