En İyi 7 Doğal Öksürük Kesiciler

Öksürük neden oluşur ?

 Genel olarak konuşursak, öksürük tamamen normaldir. Öksürük, boğazınızı balgam ve diğer tahriş edici maddelerden uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sürekli öksürük, alerji, viral enfeksiyon veya bakteriyel enfeksiyon gibi bir dizi durumun semptomu da olabilir.

Bazen öksürük ciğerlerinizle ilgili herhangi bir şeye bağlı değildir. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) da öksürüğe neden olabilir.

Soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonlarına bağlı öksürükleri reçetesiz satılan bir dizi ilaçla tedavi edebilirsiniz. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik gerektirecektir. Bununla birlikte, kimyasallardan kaçınmayı tercih edenler için yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları listeledik.


1. Probiyotikler

öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net

Probiyotikler, sağlığımız için çok fayda sağlayabilen mikroorganizmalardır. Doğrudan öksürüğü gidermeseler de, gastrointestinal floranızın dengelenmesine yardımcı olurlar. Gastrointestinal flora, bağırsaklarınızda yaşayan bakterilerdir.

Bu denge, vücudun tamamında bağışıklık sistemi işlevini destekleyebilir. Kanıt Güvenilir Kaynak ayrıca süt ürünlerindeki bir bakteri olan Lactobacillus’un soğuk algınlığı veya grip olasılığını ve polen gibi bazı alerjenlere duyarlılığı azaltabileceğini öne sürüyor.

Güçlendirilmiş süt, büyük bir Lactobacillus kaynağıdır. Bununla birlikte, süt ürünleri balgamı daha kalın hale getirebileceğinden dikkatli olmalısınız. Probiyotik takviyeleri çoğu sağlıklı gıda mağazasından ve eczaneden de satın alabilirsiniz. Her ek üreticinin farklı günlük önerilen alım miktarları olabilir. Probiyotikler ayrıca bazı yoğurt türlerine eklenir ve miso çorbası ve ekşi mayalı ekmeklerde bulunur.


2.BAL

   öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net


 Bal, boğaz ağrısını kesmek için en bilinen  çare. Bir araştırmaya göre , öksürük kesici olan dekstrometorfan (DM) içeren reçetesiz satılan ilaçlardan daha etkili bir şekilde öksürüğü giderebilir.

    2 çay kaşığı balı bitki çayı veya ılık su ve limonla karıştırarak evde kendi çarenizi oluşturabilirsiniz. Bal yatıştırıcı görevi görürken, limon suyu tıkanıklığa yardımcı olabilir. Balı kaşıkla yiyebilir veya atıştırmak için ekmeğin üzerine yayabilirsiniz.
3.Bromelain (Enzimi)


öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net

 Ananası genellikle bir öksürük ilacı olarak düşünmezsiniz, ama bunun nedeni muhtemelen bromelain’i hiç duymamış olmanızdır. Sadece ananasın sapında ve meyvesinde bulunan bir enzim olan bromelainin, boğazınızdaki mukusu gevşetmenin yanı sıra öksürükleri bastırmaya da yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar var. Ananas ve bromelainin en fazla faydasından yararlanmak için günde üç kez bir dilim ananas yiyin veya 3.5 ons taze ananas suyu için.

Ayrıca öksürük ve mukusa katkıda bulunabilecek sinüzit ve alerji kaynaklı sinüs sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği iddiaları da var. Ancak, bunu destekleyecek yeterli kanıt yok. Bazen iltihaplanma ve şişliği tedavi etmek için de kullanılır.

    Bromelain takviyeleri, kan sulandırıcı ilaç kullanan çocuklar veya yetişkinler tarafından alınmamalıdır. Ayrıca, amoksisilin gibi antibiyotik kullanıyorsanız, antibiyotiğin emilimini artırabileceğinden bromelain kullanmaya dikkat edin. Yeni veya tanıdık olmayan takviyeleri almadan önce daima doktorunuzla konuşun.


4. Nane

öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net
    
    Nane yaprakları iyileştirici özellikleriyle bilinir. Nanedeki mentol boğazı rahatlatır ve tıkanıklık giderici görevi görerek mukusun parçalanmasına yardımcı olur. Nane çayı içerek veya buhar banyosundan nane buharını teneffüs ederek faydalanabilirsiniz. Buhar banyosu yapmak için her 150 mililitre sıcak suya 3 veya 4 damla nane yağı ekleyin. Başınıza bir havlu geçirin ve doğrudan suyun üzerinden derin nefes alın.


5. (Hatmi Çiçeği ) Marshmallow

öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net

    Bizim hatmi çiçeği Marshmallow’muymuş!!?? 🙂 

    Hatmi, yaz aylarında çiçek açan çok yıllık bir bitki olan Althaea officinalis’ten yapılır. Bitkinin yaprakları ve kökleri eski çağlardan beri boğaz ağrılarını tedavi etmek ve öksürükleri bastırmak için kullanılmıştır. Bu iddiaları destekleyen iyi kontrollü çalışmalar yoktur, ancak bitki genellikle güvenli kabul edilir.

    Hatmi otu, boğazı kaplayan ve tahrişi yatıştıran müsilaj içerir.

    Günümüzde hatmi kökünü çay olarak veya kapsül şeklinde alabilirsiniz. Ilık çay, boğaz ağrısının eşlik ettiği bir öksürük için yatıştırıcı olabilir. Marshmallow kökü çocuklar için tavsiye edilmez.

6. Kekik

öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net

  


Kekik kimileri tarafından solunum yolu hastalıkları için kullanılmaktadır. Bir çalışma, sarmaşıkla karıştırılmış kekik yapraklarından elde edilen özün, kısa süreli bronşitin yanı sıra öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yapraklar, öksürük ile ilgili boğaz kaslarını gevşeten ve iltihabı azaltan flavonoidler adı verilen bileşikler içerir.

Evde 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağı ve 1 bardak kaynar su kullanarak kekik çayı yapabilirsiniz. Bardağı kapatın, 10 dakika demleyin ve süzün.


7. Tuzlu Su ile Gargara

öksürük-kesici-hastalikbelirtileri.net

    Çare nispeten basit görünse de, tuz ve su gargarası öksürmenize neden olan cızırtılı bir boğazı rahatlatmaya yardımcı olabilir. 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuzu 8 ons ılık suyla karıştırmak tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.


    6 yaşın altındaki çocukların gargara yapmakta özellikle iyi olmadığını unutmayın. Bu yaş grubu için başka çareler denemek en iyisidir.

Content Protection by DMCA.com