Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

egzama-hastalikbelirtileri.net

Egzama Nedir?

Deri hastalıkları, gözle görülebilir olmaları ve dış ortam ile devamlı temas halinde bulunmaları sebebiyle fertlerin yaşamını bir hayli olumsuz etkileyen hastalıklar içerisinde yer alır. Bu hastalıklardan biri olan egzama, atopik dermatit olarak da bilinen ve pek çok faktöre bağlı şekilde meydana gelebilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Vücudun pek çok farklı bölümünde oluşabilen egzama hastalığı, çok ciddi bir sağlık problemi olmamasına karşın ciltte sebep olduğu kötü görünüm nedeniyle hastalar için bir hayli rahatsızlık verici olduğu bir durumdur.

Tıpta atopik dermatit olarak isimlendirilen egzama, deride oluşan iltihabi bir hastalıktır. Cilt yüzeyinde kuruluk ve kaşıntı veren kabarcıklar oluşumu ile karakterizedir. Kuruyup pullanan bu kabarcıklar, zamanla çatlayarak mikroorganizmaların girişine açık hale gelebilir. Bu sebeple egzama hastası bireylerde enfeksiyon da sıklıkla görülür.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında bir hayli yaygın olarak görülen ve çeşitli nedenlere bağlı şekilde ortaya çıkabilen egzama hastalığı, genel itibari ile tüm hasta bireylerde aynı belirtileri gösterir. Bu belirtilerden bazıları şu biçimde sıralanabilir;
 1. Ciltte kuruluk

 2. Kaşıntı

 3. Kabarcık oluşumu

 4. Deride pullanma, kabuklanma ve döküntü

 5. Kızarıklık

 6. İltihap

 7. Saç derisinde kepeklenme

 8. Deride çatlama

Egzama Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Egzama hastalığı, oluşum nedenine göre aşağıda belirtilen çeşitlere ayrılır:
 1. El Egzaması: Zayıf uyaran maddelerin el ile teması neticesinde ortaya çıkan, el bölgesinde görülen egzama türüdür. Genellikle temizlikle uğraşan kişilerde, ev hanımlarında kimyasal maddelerle temas eden kuaförlük, metal işçiliği gibi mesleklerle uğraşan bireylerde sıklıkla görülür.

 2. Atopik Egzama: Alerjik yatkınlık ve çevresel etmenler sebebiyle görülür ve bebeklik döneminden itibaren ortaya çıkar. Hastalık zamanla hafifleyip iyileşme eğilimine geçse de tekrarlayıcı özelliğe sahiptir.

 3. Seboreik Egzama: Nedeni tam olarak bilinmeyen bir egzama türü olmakla beraber cildin yağlı olduğu bölgeler de ortaya çıkar ve kızarıklık, pullanma ve kabuk oluşumuna sebebiyet verir. Kış ve bahar aylarında artış gösterir.

 4. Kontakt Egzama: Cilde temas eden iritan maddeler ve cildin koruyucu yağ tabakasının oluşumuna izin vermeyen kimyasallarla devamlı temas sebebiyle ortaya çıkar. Akut ya da kronik olabilir.

 5. Numuler Egzama: Genellikle eller, kollar ve bacaklarda yaygınlık gösterir. Kaşıntılı dairesel lezyonlara sebebiyet verir ve genelde erişkinlik döneminde görünen kronik seyirli bir egzama türüdür.

 6. Asteatotik Egzama: Cilt yüzeyindeki yağ tabakasının azalması sebebiyle ortaya çıkar. Sık banyo yapılması ve yaşlılık sebebiyle cildin kuruması gibi sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkar.

 7. Stres Egzaması: Strese bağlı şekilde ortaya çıkan psikolojik kaynaklı egzama türüdür.

Egzama Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Egzama hastalığı kronik bir rahatsızlık olup bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Hastalara uygulanmakta olan tedaviler, genel itibari ile egzamanın bireyde yol açtığı semptomların önüne geçmeye ya da şiddetini azaltmaya yöneliktir.

 Herhangi bir uyarana karşılık olarak oluşan egzama türlerinde tedavinin temel ilkesi uyaranla temasın önüne geçmek ya da temas sıklığını azaltmaktır. Hastalığın tedavisinde hekimin tavsiyeleri doğrultusunda genelde alerji önleyici ilaçlar, kortikosteroid içerikli ilaçlar, ve nemlendiricilerden yararlanılır. 

Kaşıntının engellenmesi için krem ve jeller kullanılabilir. Ciltteki kuruluğun önüne geçmek için çok miktarda su tüketilmeli, alerji oluşumuna yol açan besinler tespit edilerek bu besinler diyetten çıkarılmalıdır. Tedavi sürecinde cildi kaşımamak ve oluşan kabarcıkları patlatmamak büyük önem arzeder. 

Eğer siz de egzama hastalığına sahipseniz yukarda belirtilen hususlara özen göstererek ve düzenli şekilde sağlık kontrollerinizi yaptırarak hastalığın yol açtığı problemlerin önüne geçebilir, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com