Egzama için bitkisel tedavi yolları (kesin çözümler)

egzama-tedavi-hastalikbelirtileri.net


İnsanlar, özellikle semptomların en kötü olduğu kış aylarında egzama alevlenmelerini yönetmek veya önlemek için kremleri, doğal ürünleri ve diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini kullanabilirler.

Aloe vera jeli ve hindistancevizi yağı gibi doğal maddeler kuru, çatlamış cildi nemlendirebilir. Şişliği azaltmak ve enfeksiyonu önlemek için iltihaplanma ve zararlı bakterilerle de savaşabilirler.

Doğal ilaçlar egzamayı iyileştiremez, ancak semptomları yönetmeye ve alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilirler. Bu makale egzama için en iyi doğal ilaçları incelemektedir.aloe-vera-hastalikbelirtileri.net

1. Aloe vera jeli

Aloe vera jeli, aloe bitkisinin yapraklarından elde edilir. İnsanlar yüzyıllardır çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için aloe vera jeli kullandılar. Yaygın kullanımlardan biri egzamayı yatıştırmaktır.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre araştırmacılar, jelin aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu bildirdi:

 1. Antibakteriyel
 2. Antimikrobiyal
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirici
 4. Yara iyileşmesini hızlandırıcı

Antibakteriyel ve antimikrobiyal etkiler, bir kişi kuru ve çatlamış bir cilde sahip olduğunda ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan cilt enfeksiyonlarını önleyebilir. Aloe’nin yara iyileştirici özellikleri, çatlamış cildi rahatlatabilir ve iyileşmeyi destekleyebilir.

Aloe Vera Nasıl kullanılır?

İnsanlar eczanelerden veya internetten aloe vera jeli satın alabilirler veya bir aloe vera bitkisi satın alıp jeli doğrudan yapraklarından kullanabilirler.

Az içerikli aloe jel ürünlerini seçin – diğerleri koruyucu maddeler, alkol, kokular ve renkler içerebilir ve bunların tümü hassas cildi tahriş edebilir. Alkol ve diğer kurutucu maddeler egzamayı daha da kötüleştirebilir.

Cilt hassasiyetini kontrol etmek için az miktarda jel ile başlayın. Bazen aloe vera yanmaya yada batmaya neden olabilir. Genellikle yetişkinler ve çocuklar için güvenli ve etkilidir.


elma-sirkesi-hastalikbelirtileri.net

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi, cilt rahatsızlıkları da dahil olmak üzere birçok durum için çok kullanışlı doğal bir ilaçtır.

Ulusal Egzama Derneği (NEA), elma sirkesinin egzamaya iyi gelebileceğini bildirdi. Ancak sirke asitleri yumuşak dokuya zarar verebileceğinden dikkatli kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Hiçbir araştırma, elma sirkesinin egzama semptomlarını azalttığını doğrulamamıştır, ancak yardımcı olmasının nedenleri vardır.

Cildin asit seviyesini dengeler

Sirke oldukça asidiktir. Cilt doğal olarak asidiktir, ancak egzamalı kişilerin cildi diğerlerine göre daha az asidik olabilir. Bu, cildin savunmasını zayıflatabilir.

Seyreltilmiş elma sirkesini uygulamak cildin asitlik seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir, ancak sirke seyreltilmezse yanıklara neden olabilir.

Bunun aksine, birçok sabun, deterjan ve temizleyici alkalindir. Cildin asitliğini bozarak cildi hasara karşı savunmasız bırakabilirler. Bu, belirli sabunlarla yıkamanın neden egzama alevlenmelerine neden olabileceğini açıklayabilir.

Bakterilerle mücadele

Araştırmalar, elma sirkesinin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus gibi bakterilerle savaşabileceğini bulmuştur. Ciltte elma sirkesi kullanmak, kırılan cildin enfekte olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Egzama için Elma sirkesi nasıl kullanılır?

Her zaman elma sirkesini cilde uygulamadan önce seyreltin. Seyreltilmemiş sirke kimyasal yanıklara veya diğer yaralanmalara neden olabilir.

İnsanlar sirkeyi ıslak ambalajlarda veya banyolarda kullanabilirler ve çoğu süpermarkette ve eczanede  bulunur.

Elma sirkesini sargıda kullanmak için:

 • 1 bardak ılık su ile 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırın.
 • Çözeltiyi pamuk veya gazlı beze uygulayın.
 • Pansumanı temiz pamuklu kumaşla örtün.
 • 3 saat alanda bırakın.

egzama-yulaf-bitkisel-hastalikbelirtileri.net

3. Kolloidal yulaf ezmesi

Avena sativa olarak da bilinen kolloidal yulaf ezmesi, cilt iyileştirici özelliklerini çıkarmak için öğütülmüş ve kaynatılmış yulaftan yapılır.

2015 yılında yapılan bir çalışma, kolloidal yulaf ezmesi losyonunun antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve bunun sonucunda aşağıdakilere iyi geldiğini bildirmekte:

 1. Cilt kuruluğu
 2. Pul
 3. Sertlik
 4. Kaşıntı yoğunluğu

Bir çalışmanın sonuçlarına göre, koloidal yulaf ezmesi nemlendiricilerden daha çok iş görmüş .

Kolloidal yulaf ezmesi nasıl kullanılır?

Toz haline getirilmiş kolloidal yulaf ezmesini ılık bir banyoya ekleyin ve ıslatın.

Tek bileşen olarak yulaf içeren bir koloidal yulaf ezmesi ürünü seçin ve koku veya katkı maddesi içerenlerden kaçının. İnsanlar sağlık mağazalarından veya çevrimiçi olarak saf kolloidal yulaf ezmesi satın alabilirler.

Kolloidal yulaf ezmesi içeren losyonlar ve kremler de çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Kolloidal yulaf ezmesi genellikle her yaş için güvenlidir, ancak yulaf alerjisi olan kişiler bundan kaçınmalıdır. Yulaf genellikle buğdayla işlendiğinden glütene alerjisi olan kişiler dikkatli kullanmalıdır.


hindistan-cevizi-yağı-hastalikbelirtileri.net

4. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cilde nem katabilen sağlıklı yağ asitleri içerir ve bu da kuru cilt ve egzamalı insanlara yardımcı olur.

Ayrıca, işlenmemiş hindistancevizi yağı, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olarak ve cilt bariyerinin sağlığını iyileştirerek cildi koruyabilir.

Randomize bir klinik araştırma, saf hindistan cevizi yağının çocuklarda cilde uygulanmasının etkilerini inceledi. Sonuçlar, yağı 8 hafta kullanmanın egzama semptomlarını mineral yağdan daha iyi iyileştirdiğini gösteriyor.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Soğuk preslenmiş saf hindistan cevizi yağını banyodan sonra doğrudan cilde ve günde birkaç defa uygulayın. Cildi gece boyunca nemli tutmak için yatmadan hemen önce kullanın.

Sızma hindistancevizi yağı genellikle oda sıcaklığında katıdır, ancak kişinin vücudunun sıcaklığı onu sıvı hale getirir. Yağ, eczanelerde ve çevrimiçi olarak satılmaktadır.

Hindistan cevizine alerjisi olan kişiler hindistancevizi yağı kullanmamalıdır.

Yazımız hoşunuza gittiyse yorum yapmayı unutmayınız. Teşekkürler.


Kaynak: medicalnewstoday

Content Protection by DMCA.com