Düşük Testosteronun belirtileri nelerdir? Mastürbasyon ve Testosteron Arasındaki Bağlantı

testosteron-hastalikbelirtileri.net

Mastürbasyon ve Testosteron Arasındaki Bağlantı Nedir?

Faydaları ve riskleri

Mastürbasyon, vücudunuzu keşfederek zevk almanın doğal bir yoludur. Testosteron seviyenizi etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Bu sorunun kısa cevabı? Hayır. Mastürbasyon ve boşalmanın, T seviyeleri olarak da bilinen testosteron seviyeleri üzerinde uzun vadeli etkisi veya olumsuz etkileri olduğu gösterilmemiştir.

Ancak cevap o kadar basit değil. Mastürbasyon, ister tek başına ister bir partnerle olsun, T seviyeleri üzerinde bazı etkilere sahip olabilir, ancak bunlar çoğunlukla kısa vadelidir.


Araştırmalar ne diyor?

Testosteron, libido olarak bilinen cinsel dürtüyle bağlantılıdır. Erkek ya da kadın olsanız da bu doğrudur. Bunun yanında, erkek cinsel dürtü üzerinde daha doğrudan bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

T seviyeleri mastürbasyon ve seks sırasında doğal olarak yükselir, orgazmdan sonra normal seviyelere iner.

2001 yılında yapılan bir çalışmada, 3 hafta boyunca mastürbasyondan kaçınmanın T seviyelerinde hafif bir artışa neden olabileceğini bulundu.

Mastürbasyon kas yapımı etkiler mi?

Testosteronun, protein sentezlemede onlara yardımcı olduğu için kas yapımına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Mastürbasyon, testosteron düzeylerini yalnızca kısa vadeli olarak etkilediğinden, sağlıklı bir kas geliştirme rejimini izlerseniz, kas geliştirmenizi engellemez.

Düşük testosteronun belirtileri nelerdir?

 1. Azalmış veya cinsel dürtü eksikliği
 2. Ereksiyon veya erektil disfonksiyon (ED) almakta veya sürdürmekte sorun yaşamak
 3. Boşalma sırasında az miktarda meni üretmek
 4. Kafa derinizde, yüzünüzde ve vücudunuzda saç dökülmesi
 5. Enerji eksikliği veya bitkinlik hissi
 6. Kas kütlesini kaybetmek
 7. Kemik kütlesi kaybı (osteoporoz)
 8. Göğüs yağı (jinekomasti) dahil daha yüksek miktarda vücut yağı kazanmak
 9. Ruh halinde açıklanamayan değişiklikler yaşamak

Bununla birlikte, bu belirtilerin bazıları yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanabilir. Sigara içmek ve aşırı  alkol içmek Testosteron seviyenizi etkilemektedir.

Bazı sağlık koşulları da T seviyenizi etkileyebilir, örneğin:

 1. Diyabet
 2. Yüksek tansiyon
 3. Tiroid koşulları

Mastürbasyonun yararları ve riskleri nelerdir?

Mastürbasyon, ister tek başınıza ister partnerinizle olun, cinsel zevki deneyimlemenin bir yoludur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kanıtlanmış faydası vardır:

 1. Stresi azaltmak
 2. Cinsel gerginliği azaltmak
 3. Ruh halini iyileştirmek
 4. Rahatlamanıza veya kaygıyı azaltmanıza yardımcı olur
 5. Daha tatmin edici bir uyku almana yardım etmek
 6. Cinsel arzularınız hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olur
 7. Seks hayatını iyileştirmek
 8. Krampları hafifletmek

Mastürbasyonun cinsel performansınız veya vücudunuzun diğer bölümleri üzerinde T seviyelerine göre herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Tek başına mastürbasyon yüzünüzde ve sırtınızda saç dökülmesine, ED veya sivilcelerin çıkmasına neden olmaz. Bu belirtiler, Testosteron seviyelerinizden çok yaşam tarzı seçimleri, hijyen ve kişisel ilişkilerle daha güçlü bir şekilde bağlantılı olmaktadır.

Bununla birlikte, mastürbasyon T seviyenizi etkileyen psikolojik etkilere neden olabilir.

Örneğin, bazı insanlar sosyal veya kişilerarası baskılar nedeniyle mastürbasyon yaptıklarında kendilerini suçlu hissederler. Bu, özellikle onlara mastürbasyonun ahlaksız olduğu veya sadakatsizlikle eşdeğer olduğu söylendiğinde yaygındır.

Bu suçluluk, ilişki sorunları ile birlikte anksiyete ve depresyona neden olabilir. Bu da T seviyenizi etkileyebilir ve bu da ED veya cinsel dürtü düşmesine neden olabilir.

Ayrıca, özellikle partnerinizle cinsel aktiviteye girdiğinizden daha sık mastürbasyon yapıyorsanız, mastürbasyon yapmaktan da rahatsız olabilirsiniz. Bu, ilişkinizde zorluklara neden olabilir ve bu zorluklar, depresyon veya anksiyeteyle sonuçlanırsa T seviyenizi etkileyebilir.

Partnerinizle açık bir şekilde iletişim kurun, böylece her ikiniz de ilişkinizde mastürbasyonun rolü konusunda hemfikir olursunuz. Mastürbasyonun ilişkiniz üzerindeki etkilerinin temelini öğrenmek için bireysel veya çift terapisi aramayı düşünebilirsiniz.

Bazı durumlarda partnerinizle mastürbasyon hakkında konuşmak sağlıklı cinsel alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu, partnerinizle cinsel açıdan tatmin edici bir ilişki yoluyla sağlıklı testosteron seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.


Content Protection by DMCA.com