Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 Damar Sertliği Nedir?


Sağlıklı bireylerde damarlar, esnek bir yapıya sahiptir ve bu yapısı ile ara sıra genişleme ya da daralma eğilimine girer. Bu sayede kanın akış hızı gibi bir çok faktör kontrol altında tutulabilir. Ateroskleroz hastalığına sahip olan bireylerde damar duvarlarında kolesterol birikmesi ve bağ dokusu oluşumunun artış göstermesi nedeniyle sertleşme ve esneklik kaybı ortaya çıkar. Damarların sertleşen bu kısımlarından iç kısımlara doğru oluşan aterom plakları, zamanla damarın tıkanmasına ve kan akışının engellenmesine neden olarak ölümle sonuçlanabilen ciddi problemlere zemin hazırlar. Özellikle beyin kanaması, kalp krizi gibi en çok ölüme sebebiyet veren hastalıkların birçoğunda temel neden damar sertliğidir.damarsertligi-hastalikbelirtileri.net

Damar Sertliği Belirtileri Nedir?

Hastalık, genel itibari ile kendisine özgü bir belirtiye sahip olmayıp, neden olduğu diğer önemli sağlık problemleri ile kendini belli eder. Görülen belirtiler damar sertliğinin oluştuğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Kalp damarlarının sertleşmesi durumunda kalp kasının kasılıp gevşemesinde birtakım sorunlar oluşur ve bu durum kalpte ritm bozukluğu gibi pek çok ciddi soruna sebebiyet verir. Bu tarz durumlarda göğüs ağrısı ve vücudun çeşitli yerlerinde morarmalar ortaya çıkabilir. Kalp damar tıkanıklığı vakalarında kalp krizi riski de bir hayli yüksektir. Ayaklar ya da bacaklardaki damarlarda sertleşme oluşumu kramplar ve kasılmalar biçiminde kendisini belli edebilir. Beyin damarlarında sertleşme ise görme ve konuşma bozuklukları, bilinç kaybı ve benzeri durumlar ortaya çıkar. Böbreklerde damar sertliği ise böbrek yetmezliği ve hipertansiyon gibi böbrek fonksiyonlarının bozulmasına bağlı çeşitli sorunlar görülebilir.Damar sertliği tedavi metotları nelerdir?

Çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak damar sertliği teşhisi koyulduktan sonra ilk etapta herhangi bir bölgede damar tıkanıklığı olup olmadığı kontrol edilir. Tedavi sürecinde hangi yöntemin tercih edileceği hastalığın boyutuna göre değişiklik gösterir. İleri boyutta olmayan vakalarda ilaç tedavisi uygulanabilirken daha ciddi durumlarda bypass ameliyatı ve minimal invaziv cerrahi metotları ile hastalığın tedavisi yapılır. Özellikle son senelerde gelişen minimal invaziv cerrahi yöntemi, küçük kesiler ile yapılabilmesi ve kalbi daha az yorması nedeniyle hastalığın tedavisinde sıklıkla tercih edilir. Bu tedavi, gangren oluşumu sebebiyle kesilme riski bulunan ayaklarda bir hayli etkilidir ve tıkalı damarların içine küçük bir kesiden verilen özel ilaç yardımı ile lokal anestezi altında yapılır.

Oldukça yaygın şekilde görülen ve kalp krizi, beyin kanaması gibi yüksek ölüm tehlikesi barındıran hastalıkların temel nedenleri arasında yer alan damar sertliği hastalığından korunmak için özellikle risk grubunda yer alan bireyler düzenli şekilde sağlık taraması yaptırmalıdır. Bunun beraberinde damar sertliği teşhisi koyulmuş olan bireylerde ise rutin kontroller aksatılmadan, hekim tavsiyeleri doğrultusunda tedavi süreci titizlikle planlanmalıdır.

Content Protection by DMCA.com