Daha Az İşlenmiş Yiyecek Yemenin 5 Gerçekçi Yolu

İşlenmiş gıda, konserve, pişmiş, dondurulmuş, pastörize edilmiş veya paketlenmiş herhangi bir gıda maddesidir.

Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak konserve sebzeler, dondurulmuş meyveler ve pastörize süt ürünleri de dahil olmak üzere birçok işlenmiş gıdanın tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı yüksek oranda işlenmiş ürünler, sağlığınıza zarar verebilecek tuz, şeker, katkı maddeleri ve koruyucu maddelerle yüklenir.

Bu yüksek oranda işlenmiş gıdaları alımınızı azaltmak, sağlığınızı iyileştirmenin ve diyetinizin kalitesini artırmanın en etkili yollarından biridir.

Aslında, insanlar benden beslenme tavsiyesi istediğinde, işlenmiş gıdaları azaltmak ilk önerdiğim şeylerden biridir.

İşte daha az işlenmiş yiyecek yemeniz için 10 basit, sürdürülebilir ve gerçekçi strateji.

Blue Collectors/Stocksy United
  1. Sağlıklı atıştırmalıkları elinizde tutun

Zamanınız azalıyorsa, kapıdan çıkarken paketlenmiş bir atıştırmalık kapmak cazip olabilir.

Bununla birlikte, mutfağınızı bol miktarda taşınabilir, besleyici atıştırmalıklarla dolu tutmak, hareket hallerinde sağlıklı seçimler yapmayı çok daha kolay hale getirebilir.

En sevdiğim sağlıklı atıştırmalıklardan bazıları taze meyve, karışık fındık, edamame ve humuslu sebzelerdir.

Ekstra zamanınız varsa, bazı basit atıştırmalıkları önceden de hazırlayabilirsiniz. Haşlanmış yumurta, hindi ruloları, ev yapımı lahana cipsi ve gece yulafı, hızlı bir şekilde kamçılanabileceğiniz ve daha sonra elinizde tutabileceğiniz birkaç harika ikramdır.

  1. Rafine tahılları kepekli tahıllarla değiştirin

İşlenmiş gıda alımınızı azaltmanın en basit yollarından biri, daha sağlıklı bütün gıdalar için ticaret yapmaya başlamaktır.

Özellikle, beyaz makarna, pirinç, ekmek ve tortilla gibi rafine tahılları kahverengi pirinç ve tam tahıllı makarna, ekmek ve tortilla gibi tam tahıl alternatifleriyle değiştirebilirsiniz.

Lif gibi önemli besinlerde kepekli tahıllar sadece daha yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet ve belirli kanser türlerine karşı koruma sağlamak için de gösterilmiştir.

  1. Mutfakta yaratıcı olun

Maceracı hissediyorsanız, en sevdiğiniz işlenmiş yiyecekleri mutfağınızda yeniden yaratarak sağlıklı bir dokunuş verin. Bu, ilginç yeni malzemelerle denemeler yapmamıza izin verirken tabağınıza ne koyduğunuzu tam olarak kontrol etmenizi sağlar.

Örneğin, patates, kabak, şalgam veya havuç dilimlerini biraz zeytinyağı ve tuzla atın, sonra çıtır çıtır olana kadar pişirin.

Evde hazırlayabileceğiniz işlenmiş gıdalara diğer sağlıklı alternatifler arasında chia pudingi, hava haşhaşlı patlamış mısır, granola barlar ve meyve derisi sayılabilir.

Şahsen, paket yemek sipariş etmek yerine evde en sevdiğim restoranlardan yemekleri yeniden yaratmaya çalışmaktan seviyorum. Paradan tasarruf etmenin yanı sıra, meyve, sebze, fındık, tohum ve baklagiller gibi bileşenlere yükleyerek daha fazla bütün yiyecek yemeyi kolaylaştırır.

  1. Daha fazla su için

Soda, tatlı çay, meyve suyu ve spor içecekleri gibi şekerli içeceklerin şekeri ve kalorisi yüksektir, ancak temel besin maddeleri düşüktür.

Bu içecekleri gün boyunca yavaş yavaş su ile takas etmek, işlenmiş yiyecek alımınızı azaltmanın ve genel diyet kalitenizi artırmanın harika bir yoludur.

Sade su en sevdiğiniz içecek değilse köpüklü veya aromalı su iki harika seçenektir. Alternatif olarak, ilave bir lezzet patlaması için taze meyve veya otlarla su demlenerek deneyebilirsiniz.

  1. Yemek hazırlamayı deneyin

Her hafta bir veya iki kez büyük gruplar halinde yemek hazırlamak, yemek yapmak için çok meşgul olsanız bile buzdolabınızda bol miktarda besleyici yemeğin hazır olmasını sağlar.

Ayrıca, eve giderken arabalı yoldan geçmenizi veya zaman için bastırdığınızda donmuş rahat yemeklere yönelmenizi çok daha az cazip hale getirebilir.

Başlamak için, her hafta yapmak için birkaç tarif seçin ve yemeklerinizi hazırlamak için belirli bir zaman ayırın.

Ayrıca benzer malzemeleri paylaşan birkaç tarif bulmayı tercih ederim, böylece tekrarlamamak için hafta boyunca birkaç öğünde dönebilirim.

Content Protection by DMCA.com