Çok Fazla Çay İçmenin 7 Yan Etkisi

çay1-hastalikbelirtileri.net

Çay, dünyanın en sevilen içeceklerinden biridir.

En yaygın çeşitler siyah, yeşil ve oolong’dur – Bu çaylar Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır.

Bir fincan sıcak çay içmek tatmin edici veya yatıştırıcı olabilir, ancak bu içeceğin faziletleri burada bitmiyor.

Çay, geleneksel tıpta şifalı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bununla birlikte, modern araştırmalara göre çaydaki bitki bileşiklerinin kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlık riskinizi azaltmada etkisi olabileceğini öne sürüyor.

Günde 3-4 bardak çay içmenin olumsuz yan etkileri olabilir.

İşte çok fazla çay içmenin 7 olası yan etkisi

1. Demir emiliminde azalma

Çay, tanenler adı verilen zengin bir bileşik sınıfıdır. Tanenler, birtakım gıdalardaki demire bağlanabilir ve sindirimdeki emilim için kullanılamaz hale getirmektedir.

Demir eksikliği yaygın olarak bilinen besin eksikliklerinden birisidir ve kanınızdaki demir seviye düşükse aşırı çay alımı durumunuzu kötüleştirebilir.

Araştırmalar, çay tanenlerinin hayvansal gıdalardan ziyade bitki kaynaklarından demirin emilimini önleme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebeple, katı bir vegan veya vejeteryan diyetini takip ediyorsanız, ne kadar çay tükettiğinize dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Çaydaki tanen miktarı, cinsine ve nasıl hazırlandığına bağlı şekilde büyük oranda değişebilir. Bununla beraber, alımınızı günde 3 ya da daha az bardakla (710 ml) sınırlamak çoğu insan için güvenli bir aralıktadır.

Kanınızdaki demir miktarı düşükse ve çaydan vazgeçemem diyorsanız, ek bir önlem olarak öğünler arasında demir içeren besinler tüketmeyi düşünün. Bunu yapmak, vücudunuzun yemek zamanlarında yiyeceklerinizden demiri emme yeteneğini daha az etkilemesine neden olur.

2. Artan anksiyete, stres ve huzursuzluk

Çay yaprakları doğal olarak kafein içerir. Çok fazla çay içmek içerdiği kafein yüzünden aşırı endişe, stres ve huzursuzluk duygularına sebep olabilir.

Ortalama bir bardak (240 ml) çay, çeşide ve demleme yöntemine bağlı olarak yaklaşık 10-61 mg kafein içerir.

Siyah çaylar, yeşil ve beyaz çaylara göre fazla kafein içerir ve çayınızı uzun süre demlemenizle kafein oranının artmasına vesile olursunuz.

Araştırmalar, günde 200 mg’ın altındaki kafein dozlarının çoğu insanda anksiyeteye neden olma ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir.

Kafeinsiz bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz. Bitkisel çaylar, Camellia sinensis bitkisinden elde edilmedikleri için gerçek çaylar olarak kabul edilmez. Bunun yerine çiçekler, bitkiler ve meyveler gibi kafeinsiz çeşitli malzemelerden yapılırlar.

3. Kötü Uyku Düzeni

Çay doğal olarak kafein içerdiğinden çok fazla içmeniz uyku düzeninizi bozabilir.

Melatonin, beyninize uyku zamanının geldiğini bildiren bir hormondur. Bazı araştırmalar, kafeinin melatonin üretimini önleyebileceğini ve uyku kalitesinin düşmesine neden olabileceğini düşündürmektedir.

Yetersiz uyku, yorgunluk, unutkanlık ve odaklanamama gibi çeşitli zihinsel sorunlarla bağlantılıdır. Bununla birlikte, kronik uyku yoksunluğu, artan obezite riski ve zayıf kan şekeri kontrolü ile bağlantılıdır.

İnsanlar kafeini değişik hızlarda metabolize etmektedirler ve herkesin uyku düzenini eksiksiz olarak nasıl etkilediğini tahmin etmek zordur.

Bazı araştırmalar, yatmadan 6 saat önce veya daha fazla tüketilen 200 mg kafeinin bile uyku kalitesini olumsuz etkileyebileceğini, diğer çalışmaların ise önemli bir etkisi olmadığını bulmuştur.

Düşük uyku kalitesiyle ilgili semptomlar yaşıyorsanız ve düzenli olarak kafeinli çay içiyorsanız, özellikle kafein içeren diğer içecekleri veya takviyeleri de tüketiyorsanız, alımınızı azaltmayı düşünebilirsiniz.

naneli-çay-hastalikbelirtileri.net

4. Mide bulantısı

Çaydaki bazı bileşikler, bilhassa büyük miktarlarda veya karnınız açken tüketildiğinde mide bulantısına sebep olabilir.

Çay yapraklarındaki tanenler, çayın acı, kuru tatlarından sorumludurlar. Tanenlerin büzücü doğası da bulantıya sebep olabilir.mide bulantısı veya mide ağrısı gibi rahatsız edici semptomlara yol açma potansiyeli olan östif doku.

Bu etkiye sahip olmak için gereken çay miktarı kişiye göre önemli ölçüde değişebilir.

Daha hassas insanlar bu belirtileri 1-2 bardak (240-480 ml) kadar çay içtikten sonra görebilirken, diğerleri herhangi bir kötü etki fark etmeden 5 bardak (1.2 litre) fazla içebilir.

Çay içtikten sonra bu belirtilerden birini fark ederseniz, içtiğiniz miktarı azaltmayı düşünmelisiniz.

Ayrıca biraz süt eklemeyi veya çay keyfinizin yanında yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Tanenler gıdalardaki proteinlere ve karbonhidratlara bağlanabilir ve bu da sindirim tahrişini en aza indirebilir.

ÖZET

Çaydaki tanenler hassas olan insanlarda sindirim dokusunu tahriş ederek mide bulantısı veya mide ağrısı gibi belirtilere sebep olabilir.


5. Gebelik komplikasyonları

Hamilelik sırasında çay gibi içeceklerden yüksek düzeyde kafeine maruz kalmak, düşük yapma ve düşük bebek doğum ağırlığı gibi komplikasyon riskinizi artırabilir.

Hamilelik sırasında kafeinin yan etkilerine karşın veriler karışıktır ve ne kadarının güvenli olduğu hala tam olarak belirlenememiştir. Bununla birlikte, çoğu araştırma, günlük kafein alımınızı 200-300 mg’ın altında tutarsanız komplikasyon riskinin nispeten düşük kaldığını göstermektedir.

200 miligramı aşmamanızı öneriyoruz.

Çayın içerdiği toplam kafein değişiklilik gösterebilir, ancak genellikle fincan başına 10-61 mg (240 ml) arasındadır. Bu nedenle, tedbirli olmak için günde yaklaşık 3 bardaktan fazla içmemek sağlığınız için en iyi seçenek olacaktır.

Bazı insanlar kafeine maruz kalmamak için normal çay yerine kafeinsiz bitki çayları içmeyi tercih etmektedirler. Buna ek olarak, tüm bitki çaylarının hamilelikte kullanılması güvenli değildir.

Özellikle, karayılan otu veya meyan kökü içeren bitki çayları erken doğuma neden olabilir ve bundan uzak durulmalıdır.

6. Baş ağrısı

Ara ara kafein almak, belirli baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sürekli ve çok içildiğinde, ters etki meydana gelebilir.

Çaydan rutin kafein tüketimi tekrarlayan baş ağrılarına katkıda bulunabilir.

Bazı araştırmalar, günde 100 mg kadar az kafeinin günlük baş ağrısı nüksüne katkıda bulunabileceğini, ancak bir baş ağrısını tetiklemek için gereken tam miktarın bir kişinin toleransına bağlı olarak değişebileceğini öne sürüyor.

Tekrarlayan baş ağrılarınız varsa ve bunların çay ile ilgili olabileceğini düşünüyorsanız, belirtilerinizin düzelip düzelmediğini görmek için bir süre çay içmemeyi veya azaltmayı deneyin.

7. Baş dönmesi

Baş dönmesi veya sersemlik hissi diğerlerine nazaran az görülen bir yan etki olmasına rağmen, çaya bağlı kafein alımından olabilir..

Bu belirti genelde dozlarda kafein alımında, tipik olarak 400-500 mg’dan fazla veya yaklaşık 6-12 bardak (1.4-2.8 litre) çay ile ilişkilidir. Bununla birlikte, özellikle hassas olan kişilerde daha küçük dozlarda ortaya çıkabilir.

Genelde tek seferde bu kadar çay tüketilmesi tavsiye edilmez. Çay içtikten sonra sık sık başınızın döndüğünü fark ederseniz, daha düşük kafeinli versiyonları tercih edin.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24915350/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29955693 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28603504/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19007524/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23055579/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30573997 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30042730 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31200495 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29276412 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26193706 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17085773 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29137614 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12395591 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30505695
Content Protection by DMCA.com