Çocuğunuzun Beyin Gelişimi İçin En Önemli Besinler

beyin-gelişimi-hastalikbelirtileri.net


Sağlıklı, dengeli beslenme yalnızca vücutları için değil aynı zamanda beyinleri için de gereklidir. Doğru yiyeceklerle beslenen çocuklarda beyin fonksiyonunu, hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirir. Vücudumuzun yapmış olduğu gibi beynimiz de  yediğimiz gıdalardaki besinleri emer. Aşağıda liste halinde bulabileceğiniz 10 besin de çocuğunuzun beyin gelişimini arttırmaya yardım edecektir.

1.  SOMON

Somon ve benzeri yağlı balıklar Omega-3 yağ asitleri tarafından zengin kaynaklardır ve bu yağ asitleri çocuğunuzun beyin gelişimine olumlu yönde katkıda bulunur.

2. YUMURTA

Çok zengin bir protein kaynağı olan yumurta, özellikle sarısında barındırdığı ”kolin”  ile beyin gelişimine büyük fayda sağlar.

3. FISTIK EZMESİ

Çok yararlı olmak ile birlikte ciddi bir alerjen de olan Fıstık, beyin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Çocuğunuza vermeden önce alerjik olup olmadığını muhakkak öğrenin. 

Fıstık ezmesi  sinir zarlarını koruyan bir antioksidan olan E vitamini ile doludur. Ayrıca beyne iyi gelen ”tiamin” ve enerji veren ”glikoz” içerir. Fıstık ezmesi muz gibi meyveler ile daha keyifle tüketilebilir.

4. TAM TAHILLAR 

Çocuğunuzun tükettiği öğünlerdeki tam tahıl sayısını arttırarak ona çok miktarda B vitamini sağlamış olursunuz. Tam tahıllar bu yönü ile hem enerji verir hem de sinir sistemini kuvvetli tutmaya yardımcı olurlar.

5. YULAF – YULAF EZMESİ

Beyin ve Vücut için adeta bir yakıt deposudur. İyi birer E ve B grubu vitaminleri kaynağıdır hemde Çinko yönünden de zengindirler. Yulaf ve Yulaf ezmesini de meyvelerle zenginleştirerek çocuğunuza yedirebilirsiniz.

6. ORMAN MEYVELERİ

Genellikle kırmızı tonlarında olan bu meyveler antioksidan, C vitamini ve Omega-3 açısından  çok zengindirler. Çilek, Vişne, Ahududu ve Böğürtlen gibi meyveler çocuklar tarafından zaten sevilerek tüketilirler. Ayrıca Milkshake tarzında içecekler ile de bunları tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

7. BAKLAGİLLER

Baklagiller beyin ve vücut için gerekli pek çok besin öğesini içinde barındırır. 

Protein , Karbonhidrat, Lif, Vitamin ve Mineraller açısından bir hayli zengindirler.  Kuru fasulye ve nohut da aile içinde ene çok tükettiğimiz besinlerdendir.

8. SEBZELER

Rengi diğerinden daha koyu olan  sebzeler Antioksidan açısından daha zengindirler. Antioksidanlar da beyin hücrelerinin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Çocuğunuza her çeşit sebzeyi sevdirmeye çalışın. 

9. SÜT VE YOĞURTLAR

Sütün ve yoğurdun yararları belki de saydıklarım içinde en çok bilinenlerdir. Çoğu çocuk sütü sever, yoğurdu farklı şekillerde yer.  Kalsiyum, Protein, Karbonhidrat, Yağ açısından zengindirler ve beyin gelişiminde önemli rol oynarlar.

10. ET VE TÜRLERİ

Etler iyi derecede Demir kaynağıdır ve çocuklara enerji vermekle beraber öğrenme aşamalarında odaklanmalarına yardımcı olur. Demirin vücutta emilebilmesi için C vitamini gereklidir. C vitaminini de çocuğunuza etlerle beraber sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Onhealth. (Tedavi ya da teşhis tavsiyesi değildir.)

Content Protection by DMCA.com