Boğaz Ağrısı İçin 10 Doğal Çözüm

boğaz-ağrısı-hastalikbelirtileri.net


Boğaz ağrısı doktora gidecek kadar ciddi olmasa bile, yine de ağrılı geçer ve iyi bir gece uykusu almanızı engelleyebilir veya günlük yaşantınızda, işte sizi rahatsız edebilir. Neyse ki, ağrıyı ve tahrişi hafifletmek için listemizi kullanabilirsiniz.


bal-hastalikbelirtileri.net

1. Bal

Çayla karıştırılan veya tek başına alınan bal, boğaz ağrısı için yaygın bir ev ilaçtır. Bir araştırma, balın gece öksürüklerini evcilleştirmede yaygın öksürük bastırıcılardan daha etkili olduğunu buldu. Diğer araştırmalar, balın etkili bir yara iyileştirici olduğunu gösteriyor, bu da boğaz ağrısının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor.


tuz-hastalikbelirtileri.net

2. Tuzlu su

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Boğazdaki bakterileri öldürmeye de yardımcı olduğu bilinmektedir. Tam bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz içeren bir tuzlu su çözeltisi hazırlayın. Şişliği azaltmaya ve boğazı temiz tutmaya yardımcı olması için gargara yapın. Bu, her üç saatte bir yapılmalıdır.


papatya-çayı-hastalikbelirtileri.net

3. Papatya çayı

Papatya çayı doğal olarak rahatlatıcıdır. Boğaz ağrısını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için uzun süredir kullanılmaktadır. Genellikle antienflamatuvar, antioksidan ve büzücü özelliklerinden dolayı kullanılır.

Bazı çalışma incelemeleri, papatya buharını solumanın boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papatya çayı içmek de aynı faydayı sağlayabilir. Ayrıca, vücudunuzun ilk başta boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini uyarabilir.

nane-hastalikbelirtileri.net

4. Nane

Nane, nefesi ferahlatma kabiliyetiyle bilinir. Nane yağının spreyleri de boğaz ağrısını hafifletebildiği bilinmektedir. Nane, mukusun incelmesine, boğaz ağrılarının ve öksürüğün yatışmasına yardımcı olan mentol içerir. Nane ayrıca iyileşmeyi teşvik edebilecek anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Esansiyel yağları zeytinyağı, tatlı badem yağı veya yumuşatılmış hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırmadan asla kullanmayın. Nane yağı için, beş damla uçucu yağ ile seçtiğiniz taşıyıcı yağın bir onsunu karıştırın. Asla uçucu yağları yutmayın.


5. Kabartma tozu gargarası

Tuzlu su gargarası daha yaygın olarak kullanılırken, tuzlu suyla karıştırılmış kabartma tozu da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu solüsyonu karıştırmak bakterileri öldürebilir ve maya ve mantarların büyümesini önleyebilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü Güvenilir Kaynak, 1 su bardağı ılık su, 1/4 çay kaşığı karbonat ve 1/8 çay kaşığı tuz kombinasyonunu gargara ve nazikçe karıştırmayı önerir. Durulamayı gerektiğinde her üç saatte bir kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

çemen-otu-hastalikbelirtileri.net

6. Çemen otu

Çemen otunun birçok sağlık yararı vardır. Aynı zamanda birçok formu vardır. Çemen otu tohumu yiyebilir, topikal yağı kullanabilir veya çemen otu çayı içebilirsiniz. Çemen otunun çayı, boğaz ağrısı için kullanışlı ve doğal bir çözüm.

Araştırmalar, çemen otunun iyileştirici gücünü gösteriyor. Ağrıyı hafifletebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu ayrıca etkili bir antifungaldir.


7. Hatmi kökü

Hatmi kökü, boğaz ağrısını saran ve yatıştıran mukusa benzer bir madde içerir. Çay yapmak için kuru kökün bir kısmını bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayı günde iki kere içmek  boğaz ağrısını hafifletebilir.

Şeker hastaları hatmi kökü almadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Bazı hayvan araştırmaları, kan şekeri seviyesinde bir düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.

meyan-kokö-hastalikbelirtileri.net

8. Meyan kökü

Meyan kökü, boğaz ağrılarını tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Son araştırmalar, suyla karıştırıldığında gargara için bir çözüm oluşturmanın etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, hamile ve emziren kadınlar bu ilaçtan kaçınmalıdır.

kaygan-karaağaç-hastalikbelirtileri.net

9. Kaygan karaağaç

Hatmi kökü gibi, kaygan karaağaçta da mukus benzeri bir madde vardır. Su ile karıştırıldığında boğazı saran ve rahatlatan kaygan bir yapı oluşturur. Kullanmak için, toz kabuğun üzerine kaynar su dökün, karıştırın ve için. Ayrıca bu kaygan karaağaç pastillerinin yardımcı olduğunu da görebilirsiniz.elma-sirkesi-hastalikbelirtileri.net

10. Elma sirkesi

Elma sirkesinin  birçok doğal antibakteriyel kullanımı vardır. Çok sayıda çalışma, enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etkilerini göstermektedir. Asidik yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olmak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir.

Boğaz ağrısının geldiğini hissederseniz, 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir fincansu ve onunla gargara yap. Ardından karışımdan küçük bir yudum alın ve tüm işlemi saatte bir ila iki kez tekrarlayın. Gargara seansları arasında bol su içtiğinizden emin olun.

Hastalığın şiddetine ve ayrıca vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak, boğaz ağrısını tedavi etmek için elma sirkesini kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlk önce doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

Content Protection by DMCA.com