Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri?

 bel-soguklugu-hastalikbelirtileri.net

Hastalığın Tanımı

Gonore ya da sık bilinen adıyla bel soğukluğu,   Neisserria gonorrhoeae isminde bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır.


Gonokokkal enfeksiyonlar tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Kadın ve erkeklerde görülmekte, erkeklerde görülme saklığı daha fazladır. Özellikle 15-24 yaş arası gençlerde görülür.


Bel soğukluğu en sık cinsel organlar, idrar yolu, rektum veya boğazı etkiler. Hanımlarda, rahim ağzına da bulaşabilir. Anneleri enfekte olursa bebekler doğum sırasında enfekte olabilir. Bebeklerde gonore en sık gözü etkiler.


Bel soğukluğundan korunmanın en etkili yolu korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmaktır.


Belirtileri

Etken vücuda girdikten sonra 4-6 gün arasında belirtiler ortaya çıkar. Ancak bel soğukluğu bazen belirti vermez. Belirti verdiğinde ise çoğu zaman cinsel organlarda gözle görülen bulgular vardır. Bunlar;


Erkeklerde
İdrar yaparken ağrı ve yanma,
Penisten beyaz, sarı veya yeşil renkte akıntı
Penis ucunda kızarıklık
Testislerde ağrı veya şişlik (daha nadir)
Erkeklerin % 10’unda hiçbir belirti görülmez. Kadınların ise çoğunda herhangi bir belirti görülmez veya belirtiler vajina veya idrar yolları enfeksiyonlarla karıştırılabilir. Belirtiler olmasa da enfeksiyonun ciddi sağlık sorunlarına yol açma riski vardır.


Kadınlarda
Vajinal akıntı
İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
Dış genital bölgede kaşıntı
Adet dönemi dışında vajinal kanama, özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama
Cinsel ilişki sırasında acı hissetme
Alt karın veya pelvik bölgede ağrı
Vücudun diğer bölgelerinde bu enfeksiyonun yol açabileceği belirtiler şunlardır:


Rektum
Anal kaşıntı, rektumdan akıntı, tuvalet kâğıdında görülebilen kırmızı lekeler (kanama), dışkılama sırasında ağrı.


Gözler
Gonore virüsü gözleri etkilediğinde gözlerde ağrı, ışığa hassasiyet ve gözlerin biri veya ikisinden iltihaplı akıntı görülür.


Boğaz
Boğaz ağrısı ve boyundaki lenf bezlerinde şişlik görülebilir.


Eklemler
Eklemlerden biri veya birkaçı bu bakteri sebebiyle iltihaplanmışsa (septik artrit), enfekte olan eklemler kırmızı, şişmiş ve ağrılı olur.


Gonore, tedavi edilmediği takdirde kadın ve erkekte ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. 


Kadınlarda pelvik inflamatur hastalık (PID) oluşabilir ve bu sebeple tüplerde yapışıklık ve tıkanıklık, kısırlık, uzun dönemli kasık ve karın ağrılarına neden olabilir.


Erkeklerde testislerin bağlı olduğu tüplerde ağrı ve nadiren kısırlık ile sonuçlanabilir. Tedavi edilmeyen gonore kan ve eklemlere yayılabilir. Bu, hayati tehlike arz eden bir durumdur. Gonore geçiren kişi korunmasız ilişkiyle tekrar hastalığa yakalanabilir.Tedavi Yöntemleri


Yetişkinlerde: Bel soğukluğu, parazitler yolu ile oluştuğu için antibiyotikler ile tedavi edilir. Antibiyotik iğne veya hap biçiminde alınabilir ve muhakkak doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Ancak hastalık idrar yolları ve başka organlarda kalıcı hasara neden olmuşsa bu hasarların tedavisi başka yollarla yapılır.
Eşlerde: Bel soğukluğu teşhisi konulduysa, kişinin partnerinin de, belirtilere sahip olmasa bile test olması gerekir. Eğer sonuç pozitifse partnerin de tedavisi gereklidir, aksi halde tekrar bulaşma riski vardır.
Bebeklerde: Gonore ile doğmuş bebeklerde gözlerdeki enfeksiyonu engellemek için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon ilerlerse antibiyotik verilebilir.
KORUNMA YOLLARI
Cinsel ilişkiye girilecekse korunma yöntemlerini muhakkak kullanmak gerekir.
Her çeşit cinsel ilişkiden (vajinal, oral ve anal) önce kondom kullanın. Kondomun yırtılmamasına ve doğru şeklide kullanılmasına özen gösterin.
Partnerinize cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında konuşun.
Karşılıklı tek eşlilik riski azaltmaktadır
Partneriniz cinsel yollarla bulaşan enfeksiyon belirtilerine sahipse (idrar sırasından acı, genital bölgede kızarıklık veya siğille) tedavi olana dek cinsel ilişkiden kaçının.

Content Protection by DMCA.com