Alzheimer nedir? Belirtileri ve tedavi şekilleri

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalığı, ilerleyici bir demans şeklidir. Demans, beyin hasarlarının neden olduğu durumlar yada hafızayı, düşünceyi ve davranışı negatif yönde etkileyen hastalıklar için daha geniş bir terimdir. Bu değişimler günlük yaşama müdahale eder. Alzheimer Derneği’ne göre Alzheimer hastalığı, demans vakalarının yüzde 60 ila 80’ini oluşturmaktadır. Hastalığa yakalanan bir çok kişiye 65 yaşından sonrasında tanı konur. Daha ilkin teşhis edilirse, çoğu zaman erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı olarak adlandırılır. Alzheimer’ın tedavisi yoktur, sadece hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilecek tedaviler vardır. Alzheimer hastalığının temelleri hakkında daha çok data edinin.

Alzheimer’ın gerçekleri

Pek çok şahıs Alzheimer hastalığını duymuş olsa da, bazıları tam olarak ne olduğundan emin değil. İşte bu durumla ilgili bazı gerçekler: Alzheimer hastalığı, kronik, devam eden bir durumdur. Semptomları yavaş yavaş ortaya çıkar ve beyin üstündeki etkileri dejeneratiftir, doğrusu yavaş düşüşe neden olurlar. Alzheimer’ın tedavisi yoktur sadece tedavi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya destek olabilir ve yaşam standardını artırabilir. Alzheimer hastalığına hepimiz yakalanabilir, sadece bazı insanoğlu daha yüksek risk altındadır. Bu, 65 yaşın üstündeki kişileri içerir. Alzheimer ve bunama aynı şey değildir. Alzheimer hastalığı bir tür demanstır. Alzheimer hastaları için beklenen tek bir netice yoktur. Bazı insanlar hafifçe bilişsel hasarla uzun süre yaşarken, ötekiler daha süratli bir semptom başlangıcı ve daha süratli hastalık ilerlemesi yaşar. Her insanoğlunun Alzheimer hastalığına olan yolculuğu farklıdır.

Alzheimer hastalığı sebepleri ve risk faktörleri

Uzmanlar, Alzheimer hastalığının tek bir nedenini belirlememişler, sadece aşağıdakiler dahil belirli risk faktörlerini tanımlamışlardır: Yaş: Alzheimer hastalığına yakalanan bir çok şahıs 65 yaş ve üzerindedir. Aile öyküsü: Durumu geliştiren birinci dereceden bir aile üyeniz var ise, onu alma olasılığınız daha yüksektir. Genetik: Alzheimer hastalığına belirli genler bağlanmıştır. Bu risk faktörlerinden bir yada daha fazlasına haiz olmak, Alzheimer hastalığına yakalanacağınız anlamına gelmez. Bir tek risk seviyenizi yükseltir. Alzheimer hastalığına niçin olabilecek amiloid plaklar, nörofibriler yumaklar ve öteki faktörler hakkında data edinin.

Alzheimer ve genetik

Alzheimer’ın tanımlanabilir tek bir sebebi olmasa da, genetik anahtar bir rol oynayabilir. Bilhassa bir gen, araştırmacıların ilgisini çekiyor. Apolipoprotein E (APOE), yaşlı yetişkinlerde Alzheimer semptomlarının başlangıcıyla bağlantılı bir gendir. Kan testleri bu gene haiz olup olmadığınızı belirleyebilir ve bu da Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi artırır. Birisi bu gene haiz olsa bile, Alzheimer’ı alamayabileceğini ihmal etmeyin. Bunun tersi de doğrudur: Birisi gene haiz olmasa bile Alzheimer hastalığına yakalanabilir. Birisinin Alzheimer hastalığı geliştirip geliştirmeyeceğini kati olarak söylemenin bir yolu yok.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Her insanın arada bir tutan unutkanlık dönemleri vardır. Sadece Alzheimer hastalığı bulunan kişilerde, her geçen gün fena hal alan ve devam eden davranışlar görülür. Bunlar şunlar olabilir: Günlük faaliyetleri etkileyen bellek kaybı

 • Mikrodalga kullanmak benzer biçimde tanıdık görevlerle ilgili problemler
 • Sorun çözme ile ilgili zorluklar
 • Konuşma yada yazma ile ilgili problemler
 • Zamanlar yada bölgeler hakkında kafasını karıştırmak
 • Azalan kararlar
 • Kişisel hijyenin azalması
 • Ruh hali ve kişilik değişimleri
 • Arkadaşlardan, aileden ve topluluktan çekilme

Emareler hastalığın evresine göre farklılık gösterir. Alzheimer hastalığının erken göstergelerini ve bunların iyi mi daha şiddetli semptomlara dönüştüğünü öğrenin.

Alzheimer ilaçları

Alzheimer hastalığının malum bir tedavisi yok. Bununla beraber, doktorunuz semptomlarınızı hafifletmeye ve hastalığın ilerlemesini mümkün olmasıyla birlikte uzun süre geciktirmeye destek olacak ilaçlar ve öteki tedavileri önerebilir. Alzheimer hastalığının erken ve orta dereceli olması için doktorunuz donepezil (Aricept) yada rivastigmin (Exelon) benzer biçimde ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar, beyninizde yüksek seviyelerde asetilkolinin korunmasına destek olabilir. Bu, hafızanıza destek olabilecek bir tür nörotransmiterdir. Orta ila şiddetli Alzheimer hastalığını tedavi etmek için doktorunuz donepezil (Aricept) yada memantin (Namenda) reçete edebilir. Memantin, aşırı glutamatın etkilerini engellemeye destek olabilir. Glutamat, Alzheimer olunduğunda daha çok miktarlarda üretilen ve beyin hücrelerine hasar veren bir beyin kimyasalıdır. Doktorunuz ek olarak Alzheimer ile ilgili semptomların tedavisine destek olmak için antidepresanlar, anksiyete önleyici ilaçlar yada antipsikotikler önerebilir. Bu semptomlar şunları ihtiva eder:

 1. depresyon
 2. huzursuzluk
 3. saldırganlık
 4. çalkalama
 5. halüsinasyonlar

Alzheimer’ın şu anda mevcut olan ilaçları ve geliştirilmekte olan ilaçlar hakkında daha çok data edinin. Öteki Alzheimer tedavileri İlaca ek olarak, yaşam seçimi değişimleri durumunuzu yönetmenize destek olabilir. Mesela, doktorunuz size yada sevdiklerinize destek olacak stratejiler geliştirebilir: görevlere odaklan karışıklığı sınırlamak karşılaşmaktan kaçınmak her gün yeterince dinlen sakin ol Bazı insanoğlu, E vitamininin zihinsel yeteneklerdeki düşüşü önlemeye destek olabileceğine inanıyor, sadece araştırmalar daha çok araştırmaya gerekseme bulunduğunu gösteriyor. E vitamini yada öteki takviyeleri almadan ilkin doktorunuza sorduğunuzdan güvenli olun. Yaşam seçimi değişikliklerine ek olarak, doktorunuza sorabileceğiniz birkaç alternatif seçenek vardır. Alternatif Alzheimer tedavileri hakkında daha çok bilgi edinin.

Content Protection by DMCA.com